Следователите да разследват престъпления, извършени от лица с имунитет, от членове на Министерския съвет или от държавни служители на МВР, както и престъпления против републиката, мира, предателство и шпионство, а също и престъпления, извършени в чужбина, реши парламентът.
Останалите случаи ще се разследват от дознателите в МВР, записаха депутатите, които приеха на второ четене текстове от проекта на нов Наказателно-процесуален кодекс. По този начин дознанието в МВР ще поеме около 98% от предварителните производства.
Срокът на разследването на дело с фактическа и правна сложност да може да се удължи от горестоящ прокурор до 4 месеца и в изключителни случаи - от главния прокурор без ограничителен срок, реши още парламентът днес.
Разследването ще се извършва и делото ще се изпраща на прокурора най-късно в двумесечен срок от деня на образуването му, решиха депутатите след обсъждане на образуването на досъдебно производство и провеждането на разследванията.
Според приетите текстове прокурорът може да определи и по-кратък срок, а ако той се окаже недостатъчен - да го продължи до изтичане на двумесечния срок.
Парламентът прие от законопроекта да отпадне текстът, че доказателствата, събрани от разследващия орган извън разрешения му срок, не могат да се ползват от съда при постановяване на присъдата.
Взетите по отношение на обвиняемия мерки на процесуална принуда се отменят от прокурора след изтичане на повече от две години от привличането към отговорност в случаите на тежко престъпление и повече от една година - в останалите случаи, предвиждат гласуваните текстове от проекта за НПК.
Във всички случаи на отлагане на дело, то ще се насрочва в разумен срок, но не по-късно от три месеца, реши още парламентът. Депутатите записаха, че когато делото се отлага поради неявяване без уважителна причина на страна, свидетел или вещо лице, съдът ще им налага глоба до 500 лв.
Досега срокът на отлагане е бил средно около три месеца, а има и примери, когато делата се насрочват за след 6-9 месеца, коментира председателят на правната комисия в парламента Янаки Стоилов.
Въвежда си и нова съкратена процедура в съдебното производство - предварително изслушване на страните. Решението за него може да се вземе от служебно от съда или по искане на подсъдимия. По време на предварителното изслушване не е необходимо да се призоват свидетелите и вещите лица.
По новата процедура подсъдимият ще може да признае изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част от обвинителния акт, като се съгласи да не се събират доказателства по тези факти.
Ако самопризнанието на подсъдимия се подкрепя от събраните в досъдебното производство доказателства, съдът с определение ще обявява, че при постановяване на присъдата ще ползва самопризнанието, без да събира доказателства за фактите, изложени в обвинителния акт, реши парламентът.
Със споразумения няма да могат да се решават дела при тежки умишлени престъпления, между които убийство, решиха още депутатите. Няма никаква морална и правна логика на извършителя на най-тежкото престъпление да се делегира правото да стане договаряща страна с обвинението при определяне на неговата отговорност, обясни Янаки Стоилов.
Споразумение не се допуска още при дела за подкуп, в случаи на престъпления против републиката, в случаи на противозаконно използване на атомната енергия за мирни цели, при престъпления, свързани с държавната тайна, класифицираната информация, както и при военни престъпления и престъпления против мира и човечеството, гласуваха народните представители.
Създаване на фонд за подпомагане на пострадали от престъпления предвижда пък национална стратегия, чиито проект бе обсъден на дискусия с участието на представители на Съюза на съдиите в България, на Камарата на следователите, на неправителствени организации и експерти.
Стратегията предвижда фондът да бъде подчинен на централен орган, по чиято преценка ще бъдат отпускани обезщетения и средства за подпомагане на пострадалите.
Авторите на проекта предвиждат в специален закон да бъдат разписани строги регламенти за компенсацията на жертвите, която ще бъде предоставена само при тежки престъпления.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!