П рочистването на боеприпаси след взривовете във военното поделение край Челопечене е подобна на работата с невзривени боеприпаси в Ирак, каза днес пред журналисти американският експерт Марк Тобайъс.
По молба на военното министерство в района на поделението работи американски екип от 12 души. САЩ ще отпуснат между 400 хил. и 1 млн. долара за операцията по прочистването.
Според сухопътния военен аташе при посолството в София подп. Робърт Мадърс американските специалисти трябва за три месеца да почистят повърхностния слой на района, който се намира най-близо до взришва от 3 юли.
Във втория етап американците ще продължат работа с прочистване в дълбочина.
Министерството на отбраната не разполага нито с опит, нито с техника, за да обезвреди останалите боеприпаси в района, признаха си от министервото 7 месеца след врзривовете, които паникьосаха София.
Купили за около 350 хил. евро специален робот, но пак не могат да се справят сами.
Обясняват го така: липсва техника за обезвреждането на водоемите в района, не знаят как се прочиства в дълбочина, не умчеят да прочистват голямо количество боеприпаси, струпани на едно място.
Днес се разбра също, че виновниците за инцидента все още няма. Обвинен е само бившият командир на поделението майор Мирослав Митов, но заради "незаконно изсичане и продажба на дървесина от района на поделението, присвояване на чужди вещи в големи размери, собственост на Министерството на отбраната, и превишаване на властта с цел имотна облага".
Военната прокуратура продължава да разследва, но чака техническата експертиза. Възможни причини са неправилното съхранение на боеприпасите или умишлен пожар, за да бъдат прикрити кражби и мошеничества.
Все пак зам.- началникът на Генералния щаб ген.-лейт. Румен Цоков подаде оставка след взривовете.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!