Ж ените несъмнено засилиха представителството си в политиката в Европа, понякога благодарение на изборни квоти, но продължават да са засягани от избора на партиите и на мъжкия електорат, изрази съжаление заместник-председателят на Европейската комисия и европейски комисар за връзките между европейските институции и комуникационната стратегия Маргот
Валстрьом.
В изказване по случай Международния ден на жената - 8 март, Валстрьом отбеляза, че по-малко от една четвърт от министрите и депутатите в Европейския съюз са жени.
"Кандидатите жени не липсват: реалността е, че мъжете имат склонност да избират мъже", обобщи позицията си тя на дебат по темата в Европейския
парламент.
Валстрьом предупреди, че ако половината от населението на ЕС не е достатъчно представено, другата половина - мъжете, ще продължат да определят политическите програми.
Според изследване на Европейската комисия нарастването на броя на жените кандидати ще доведе автоматично и до увеличаване на жените депутати, но мъжете ще продължат да имат по-големи шансове да бъдат избрани.
Ако 50 процента от кандидатите на едни избори са жени, са изчислили авторите, 39% от депутатите ще са жени. За да имат двата пола равно
представителство, е необходимо 63% от кандидатите да са жени.
"Важното е жените да бъдат поставяни в изборните листи на избираеми места", подчерта европейският комисар за заетостта, социалните въпроси и равните възможности Владимир Шпидла. Той предупреди, че "без равно разпределение на властта, не можем да се надяваме на равно третиране."
Изследването на Европейската комисия показва, че предизвикващата противоречия система с квоти е прилагана в половината държави по света, но е съвсем слабо застъпена в Европа.
Само четири страни членки на ЕС са я включили в изборните си законодателства - Белгия, Франция, Словения и Испания, а още толкова са въвели доброволни квоти - Германия, Полша, Швеция и Великобритания.
В същото време изследването стига до извода, че квотите сами по себе си не решават проблема, а от решаващо значение е отношението към жените и начина на мислене.
Швеция, където 47% от депутатите са жени - най-висок дял в ЕС, е въвела
квоти на доброволен принцип, но Финландия, която е на второ място, изобщо няма такава система.
Европейската комисия би искала бизнесът също да даде по-голям шанс на жените. В момента само 11% от членовете на управителни съвети и едва 3% от президентите и главните изпълнителни директори на компании са жени.
Осми март е Международният ден на жената. Историята на празника започва през 1857 г. в Ню Йорк, когато е организиран един от първите протестни митинги на жени, работещи в текстилните фабрики, които настоявали за равни права с мъжете, намаляване на работното време и подобряване условията на труд.
Началото на съвременния празник е свързано с женските движения за равни права с мъжете и борба против войната и насилието. Международният ден на жената се чества за първи път през 1911 г. в Австрия, Германия, Швейцария и Дания, когато повече от един милион мъже и жени участват в шествия.
От 1914 г. отбелязването на празника в различните страни е на 8 март. През 1977 г. Общото събрание на ООН решава 8 март да стане Международен ден за правата на жените и за мир.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!