П ри въвеждането на единна данъчна ставка от 10% върху всички доходи от догодина ще отпаднат данъчните облекчения при нормативно признатите разходи, бе решено на правителственото заседание в резиденция Евксиноград, предаде БНР.

Сега се прилага прогресивна скала, в която най-ниските доходи до 2400 лв годишно не се облагат. За годишен доход от 2400 до 3000 лв. ставката е 20%.

За доходи между 3000 и 7200 лв. тя 120 лв. плюс 22%, а за най-високите - над 7200 лв. налогът е 1044 лв. плюс 23%. Преди изчисляването на данъка от сумата се приспадат нормативно признатите разходи.

В момента облекчението при гражданските договори е 35%, а при занаяти, които не се облагат с патент - 50%. Най-висок е процентът при авторските договори, лицензионните и селскостопанските дейности - 70%.

При въвеждането на плосък данък догодина тези облекчения ще отпаднат, тъй като всички доходи ще се облагат с данък от 10%.

След като в неделя от правителството обещаха, че пенсиите ще се увеличат с 10% от 1 октомври, сега премиерът Сергей Станишев увери, че в рамките на една година след това ще има отново увеличение - с 20%.

Стана ясно, че 10-процентното увеличение на пенсиите ще струва над 400 млн. лв. допълнителни разходи на държавата. Обещаното облекчаване на осигурителната тежест с 3 пункта ще изисква още 100 млн. лв.

Двете мерки за увеличение на пенсиите и намаляване на осигурителната тежест са взети въз основа на изпълнението на републиканския бюджет, каза още Станишев, като подчерта, че има достатъчно ресурси, за да се изпълнят поетите обещания.

По думите на премиера българските пенсионери живеят в най-трудните условия в сравнение с останалите граждани и се нуждаят от специални мерки.

"Решението за въвеждането на плосък данък е заимствано от практиката на страните от Централна Европа. Тя показва, че въвеждането на такъв данък подпомага увеличаването на събираемостта", изтъкна министър-председателят и отбеляза, че от промяната трябва да спечелят всички българи.

"Необходимо е да бъде прекратена практиката работещите да се осигуряват на минимална заплата, като същевременно получават и други пари, на които обаче не се плащат никакви данъци.

В тази връзка правителството ще настоява бизнесът да поеме и понесе своята отговорност към българското общество. Целта е да се достигне до прозрачност на получаваните доходи и плащане на трудовите възнаграждения по ясен начин", заяви Станишев.

Той бе категоричен, че взетите решения ще бъдат одобрени от парламента, тъй като са полезни за българите.

Запитани дали са възможни промени в кабинета, лидерите на партиите от тройната коалиция отговориха, че това е напълно възможно и тяхната главна цел е да бъде изготвена актуализирана управленска програма за развитието на страната през следващите две години.

Очакванията ни са, че управляващата коалиция ще покаже ръст на предстоящите местни избори, тъй като през последните години беше направено много за развитието на общините, заяви лидерът на ДПС Ахмед Доган.

Естествено е на местните избори освен политическите формации от "Коалиция за България" партньори да ни бъдат и партиите от управляващата коалиция, каза пък Станишев.

От своя страна лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски подчерта, че подобни срещи потвърждават отличните отношения в коалицията и допринасят за още по-голямо доверие в тях.

Стабилното правителство и стабилната политика се оценяват много добре от нашите партньори в Европа, каза още Сакскобургготски.

Работата по здравната стратегия да продължи усилено до септември, за да бъдат изчистени детайлите по обсъжданите проблеми, реши още Министерският съвет на оперативното заседание съвместно с политическите ръководства на управляващата коалиция.

Стратегията трябва да бъде готова до приключването на срока, поставен за изготвянето на актуализираната управленска програма.

Общо е мнението, че функционирането на болничната помощ на реален пазарен принцип ще доведе до конкуренция в системата и подобряване на здравните услуги за населението, информира БГНЕС.

Обсъдени са въпроси, свързани с преструктурирането на болничните заведения, което от една страна предполага закриване на неефективни болнични звена и разкриване на необходими нови структури.

Дискутирани са и възможностите за приватизация в здравния сектор като се премахне съществуващият досега мораториум.

Сред обсъжданите теми бе и възможността за концесиониране на обекти и дейности, както и въвеждането на равноправни отношения на частния сектор в здравеопазването с държавния.

Участниците в заседанието са се спрели и върху темите за монопола на НЗОК, източниците на финансиране на здравната система и преговорите за сключване на националния рамков договор.

Обсъден е също и контролът на качеството на медицинската дейност и начините за остойностяване на клиничните пътеки.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел порази военен обект на "Хизбула" в Ливан

Израел порази военен обект на "Хизбула" в Ливан

Свят Преди 4 часа

Това съобщиха израелските въоръжени сили

<p>Киселова поздрави ансамбъла за златото в многобоя на Световната купа</p>

Киселова поздрави ансамбъла за златото в многобоя на Световната купа в Баку

Свят Преди 7 часа

Тя заяви, че победата на ансамбъла е донесла голяма радост не само на почитателите на художествената гимнастика в България, но и на всички българи

Мегаконцертът "Старият" Криско: Беше много лично и в същото време – страхотен купон

Мегаконцертът "Старият" Криско: Беше много лично и в същото време – страхотен купон

Свят Преди 7 часа

Криско сподели, че вероятно е имал провали в живота си, но той помни хубавите моменти

Разследват убийство на тъст и зет в Германия

Разследват убийство на тъст и зет в Германия

Свят Преди 8 часа

Властите смятат, че зад убийството стои личен мотив

Великденското примирие между Киев и Москва се превърна в дипломатически фарс

Великденското примирие между Киев и Москва се превърна в дипломатически фарс

Свят Преди 8 часа

Очевидният провал на примирието подчертава колко трудно ще бъде за Тръмп да реализира своята амбиция да постигне траен мир в конфликта

<p>Слънчев Великден: Къде беше най-топло в празничната неделя&nbsp;🌞</p>

Слънчев Великден: Къде беше най-топло в празничната неделя

България Преди 9 часа

Максималните температури са между 20° и 25°

"Фокс нюз" нарече Киев "руски град"

"Фокс нюз" нарече Киев "руски град"

Свят Преди 9 часа

По-късно грешката беше поправена

Даниел Бачорски: Шеф Ангелов ми каза, че ми липсва амбиция, а аз просто не мога да готвя (ВИДЕО)

Даниел Бачорски: Шеф Ангелов ми каза, че ми липсва амбиция, а аз просто не мога да готвя (ВИДЕО)

Любопитно Преди 9 часа

За Даниел участието му в Hell’s Kitchen е било нещо различно и ново

<p>Най-смъртоносната инфекциозна болест се разпространява във Великобритания</p>

Скок на случаите на туберкулоза във Великобритания

Свят Преди 10 часа

Повишаването на броя на случаите вероятно се дължи отчасти на прекъсванията в медицинското обслужване по време на пандемията COVID-19

Четири медала за България от СК по художествена гимнастика в Баку

Четири медала за България от СК по художествена гимнастика в Баку

България Преди 10 часа

Николова се класира втора на финала на бухалки, а ансамбълът завърши на трето място на финала с три топки и два обръча

<p>Израелски въздушни удари предизвикаха кръвопролития в Газа</p>

Израелски въздушни удари взеха жертви в Газа

Свят Преди 10 часа

Нетаняху се зарече да продължи войната и да върне у дома останалите заложници, държани в Газа

Тръмп отключи "кутията на Пандора": Архивите за Кенеди разпалиха семейна война

Тръмп отключи "кутията на Пандора": Архивите за Кенеди разпалиха семейна война

Свят Преди 11 часа

10 000 страници с документи, свързани с убийството на Кенеди, бяха публикувани в като част от разсекретяването на националните архиви

<p>Камбанен звън срещу авторитаризма</p>

Стотици хиляди на протест срещу Доналд Тръмп

Свят Преди 11 часа

"Бог постави Тръмп на власт", заяви контрапротестиращ

Здравословен козунак - мисията възможна

Здравословен козунак - мисията възможна

Любопитно Преди 11 часа

Вижте как да си го приготвите: