Д ецата да тръгват на училище на 6-годишна възраст, смята да предложи просветното министерство в новия закон за Народната просвета. Това съобщи заместник-министърът на образованието Кирчо Атанасов на кръгла маса "Новата образователна структура на средното образование". Досега децата започваха обучението си в училище на 7 години.
В новия закон се предвижда още тестът за училищна готовност, който се държи в някои учебни заведения, да стане задължителен. Ако бъдат приети предложенията, те ще влязат в сила от учебната 2009 -2010 г.
По данни на Министерството на образованието и науката всяка година средно по 20 хил. деца отпадат от училище, защото не владеят правилно български. Предвижда се те да учат български по четири часа допълнително.
Атанасов съобщи и за недостиг на учители по чужди езици - около 1000 бройки. Липсват и преподаватели по информатика, които биват привличани другаде на работа заради по-високо заплащане.
Заради недостига на учители по чужди езици и информатика се обмисля възможността да се даде право на най-добрите студенти по филологии и информационни технологии в последната година на обучение да преподават в училище, каза още Кирчо Атанасов.
Преди две години увеличихме план приема на обучение по чужди езици във висшите училища, тази година отново ще го увеличим, посочи той.
Според Кирчо Атанасов две са големите предимства на новия учебен план.
Първото е, че в края на 12-ти клас учениците ще могат да защитят
ниво В2 за равнопоставено владеене на два чужди езика, според
европейската квалификационна рамка.
Другото предимство е, че дава възможност на учениците в професионалните гимназии да получат професионална квалификация за две години, а не за пет-шест, както е сега, посочи зам.-министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!