Tодор Живков е бил нарисуван като Христос, а първите хора в държавата преди 1990 г. - като 12-те апостоли в картина, дело на автор, който остава неизвестен по волята на наследниците му.
"Живков като Христос" - под това заглавие и на фона на репродукция от картината в. "24 часа" съобщава, че е открил уникалната картина, крита в УБО - Управление "Безопасност и охрана" на бившата Държавна сигурност.
Най-важните хора в държавата преди 10 ноември 1989 г. - Петър Младенов, Александър Лилов, Добри Джуров, Станко Тодоров, Димитър Стоянов, Людмила Живкова, Милко Балев, Георги Йорданов, Пенчо Кубадински, Георги Атанасов, Огнян Дойнов, както и самият Тодор Живков са изобразени като апостолите от "Тайната вечеря" на Леонардо.
Живков, естествено, е Христос. Юда е най-верният му човек - Милко Балев, а Людмила Живкова е изобразена като Йоан.
Предполага се, че творбата е рисувана през 1979-80 г. В момента тя била собственост на частно лице, което не желае да разкрие името на автора на картината по настояване на неговите наследници.
Според собственика художникът често е рисувал членовете на Политбюро на ЦК на БКП и се е ползвал от облагите на властта. Но не бил на високи постове в много привилегирования по онова време Съюз на художниците.
Платното навремето било конфискувано от УБО и се е съхранявало дълго време свито на руло. Картината е огромна - 225/125 см. Сегашният й собственик планира след време да я извади и да я разиграе на търг.
Картината пресъздава сюжета на "Тайната вечеря" от Леонардо да Винчи. Както е известно, на нея Исус казва, че ще бъде предаден, а всички реагират.
Пред Живков на масата има погача, лук, солница и гарафа с вода - т.е. народният човек е нахранил народа.
Пред Петър Младенов има уиски и луканка, пред Добри Джуров - пистолет и боза, пред Милко Балев - "книга за похвали и оплаквания", пред Огнян Дойнов - бутилка кока-кола.
Информация за картината стигнала до Живков и той заповядал да бъде прибрана от УБО, но да не се унищожава. Пазили я над 20 години, навита на руло.
Вглеждането в детайлите на уникалното изображение показва точно повторение на шедьовъра на италианския майстор и съобразяване дори със златното сечение.
По изключително любопитен начин е възкресена атмосферата на тоталитарните години.
Има една сянка в дясната част на платното и "24 часа" предполага, че това е силуетът на шефа на УБО ген. Кашев или на началника на ДС Григор Шопов.
Внушението за подслушване се създава от висящ микрофон.
Твърде метафорични са изображенията на гнездо и на висяща паяжина. Присъства и един от важните идеологически знаци на времето - петолъчката.
В лявата част е картата на България, на която са изписани старите наименования на градовете. В дясната се чете надписът "Човек и добре да живее...".
В дъното се виждат три пейзажа - "Пролет", "Жътва" и "Зима". Масата е отрупана с предмети, които с основание могат да влязат в музея на тоталитаризма, посочва "24 часа".
Там е и вестник "Работническо дело". Вглеждането в първата страница показва заглавието "35 години". Ако се предположи, че става дума за годишнина от 9 септември 1944 г., може да се направи изводът, че картината е рисувана през 1979-80 г.
Има белези от цигарен дим. Най-интересна на покривката е тъмночервена кръпка. След реставрацията на нея са изпъкнали инициалите АН.
Единственият жив днес от нарисуваните - някогашният кандидат-член на Политбюро и министър на културата Георги Йорданов, казва за "24 часа", че не е знаел за такава картина.
"Ако в изображението има язвителност спрямо тогавашните членове на Политбюро, вероятно информацията е щяла да стигне до мен. Имаше един художник, който често рисуваше тогавашните хора от властта. Спомня си, че се казваше Симеонов", посочва Йорданов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!