М оже би родословното дърво на динозаврите ще бъде ревизирано след откритието, че някои от тях са били в състояние да контролират растежа си, разкрива Би Би Си.
И преди се е предполагало, че повечето от динозаврите са били топлокръвни с темп на растеж, стабилизиран от фактори на средата, като например храната.
Ново изследване, публикувано в "Сайънс магазин" (ScienceMag.org), обаче разкрива, че представителите на поне един от видовете са се обособили в две различни форми - малки и големи.
Това повдига въпроса дали предшествениците на динозаврите наистина са били топлокръвни, отбелязват учените.
Палеонтолозите Мартин Зандер и Никол Клайн от университета в Бон, Германия, са изследвали костите на няколко разновидности на платеозаврите (prosauropod Plateosaurus).
Те са били тревопасни и са живяли преди около 200 млн. години в района на днешна Централна Европа.
Това са едни от първите големи динозаври. Имали са слонски размери, дълги вратове и дълги опашки.
Растежът на костите им може да се проследи по пръстени, подобни на годишните пръстени на растежа на дърветата.
По костните структури на животните учените могат да установят също на каква възраст те спират да растат.
Резултатите от изследването на платеозаврите показват, че някои от тях достигат максималния си размер на 12-годишна възраст, докато други продължават да растат и на 27 години.
В окончателния си размер представителите на най-малките динозаври от този вид е 4,8 м, докато други достигат на дължина до цели 10 м.
Вариациите в нивото на растежа на възрастните екземпляри не се наблюдават у останалите динозаври, изследвани до днес, каквито например са тиранозаврите.
Материалът в "Сайънс магазин" съдържа още едно изненадващо разкритие, свързано с начина, по който
динозаврите регулират температурата на тялото си.
Повечето учени вярват, че тези древни обитатели на Земята са били топлокръвни и като такива са имали стабилен растеж по генетични причини, а не заради фактори на средата, каквито са температурата и храната.
Платеозавърът изглежда е хибридна разновидност - някъде между студенокръвните влечуги и топлокръвните бозайници и птиците.
Противно на схващането, че влечугите прародители на динозаврите и най-близките им родственици, птерозаврите, са били топлокръвни, настоящото изследване навежда на идеята за
безредието в еволюцията им.
Според Мартин Зандер най-вероятното обяснение на това предположение е допускането, че топлокръвието е еволюирало няколко пъти в историята на динозаврите и че не е наследено от някакъв техен общ прародител.
Подозирам, че еволюцията на топлокръвието се е повтаряла, споделя той.
Любопитно е, че вече има доказателства, които влизат в противоречие с идеята, че първите динозаври са ходили на два крака и са били топлокръвни, пояснява ученият.
Има няколко линии на доказателства, че първите динозаври са ходили на четири крака и не са били топлокръвни, въпреки че през последните 20 години идеята, че те са ходили на два крака, се е превърнала в догма, заявява д-р Сандър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!