"Скандал тресе коалицията заради акцизите и отбраната" извежда в заглавие "Сега". Това е станало след решението на тримата лидери от понеделник за преструктуриране на бюджетните разходи, пише изданието.
Според вестника искрата за скандала било съобщение на правителството, че средствата за отбрана ще се доближат до 2,55% от БВП за сметка на актуализация на акцизните ставки на течните горива.
Това възмутило НДСВ, като зам.-председателят на партията Николай Свинаров коментирал, че обвързването на парите за армията и повишаването на акциза за горивата е недопустима манипулация.
От страниците на "Труд" Свинаров призовава пресцентърът на правителството да се извини за лъжата с акцизите.
Пред "24 часа" зам.-председателят на НДСВ Милен Велчев обаче коментира, че парите за отбрана не са каприз на жълтата партия. Изборът е няколко стотинки повече за бензин срещу сигурност, допълва той.
"Бензинът докара раздор в коалицията" посочва и "Стандарт".
"Спешно се търси левица" - така е озаглавен коментарен материал в "Сега", в приложението "Наблюдател". Според автора Галя Горанова откакто се върна на власт, българската левица провежда класическа дясна политика.
Бюджетът за следващата година недвусмислено издавал трайните десни уклони на левите.
"Една препоръка стига да те вземат в ГЕРБ" оповестява "24 часа".
Изданието пише, че 4000 души основават партията на Бойко Борисов, но още не било известно кой ще е лидер, защото по закон кметът Борисов не може да изпълнява тази функция.
"Евродепутати искат България да остане под брюкселски патронаж", съобщава "Сега". Посочва се, че Джефри ван Орден е призовал Комисията на ЕС да запази специално звено за контрол над нашата страна.
"Зелени македонстват в ЕС" е заглавието в "24 часа" по повод предложенията за поправки в доклада на Европарламента за България.
"Пак ни захапаха в Страсбург", пише "Дума", а с водещото си заглавие "Стандарт" добавя: "Евродепутати палят македонския фитил".
Изданията се фокусират върху предложената от четирима зелени евродепутати поправка в доклада за България, с която се иска у нас да се признае македонско малцинство и да бъде регистрирана сепаратистката ОМО "Илинден".
Отбелязва се, че българските наблюдатели в ЕП са написали гневно писмо, с което призовават колегите си да не гласуват на 23 ноември скандалното предложение.
Една от страниците си "Сега" посвещава на Косово. Заглавието е "Косово пред прага на независимостта", а под него пише, че в Прищина обмислят "план Б", ако догодина ООН не признае сръбската провинция за независима държава.
От решаването на косовския въпрос зависи регионалната стабилност и европерспективата за Балканите, тъй като албанци има в почти всички балкански страни, отбелязва изданието.
Разследване на двама журналисти от "24 часа", работили незаконно в Англия било масово препечатано от пресата на Острова, пише часовият вестник.
Репортерът Милен Петров и фоторепортерът Пиер Петров работили няколко дни нелегално в Лондон, за да докажат безсмислието на мерките, които ограничават свободния достъп на българи до британския трудов пазар след влизането на страната в ЕС.
Разследването е било публикувано у нас в понеделник, 13 ноември под заглавието: "Черната работа - срам за Англия".
"Къде и за колко евро да работим в Европа?" обяснява на читателите си "Новинар", а "Дневник" смята, че "Свободният трудов пазар в ЕС е лек срещу безработицата".
Вестникът анализира факторите, които спират или карат хората да се преместят в друга страна от ЕС.
"Дума" оповестява, че Естония няма да спира наши работници.
"Немски министър при болните деца в Либия" пише "24 часа". В кореспонденция от Германия се посочва, че въпросът за петте български медицински сестри, осъдени на смърт в Либия, ще бъде поставен от германския външен министър Франк-Валтер Щайнмайер по време на визитата му там, която е започнала вчера.
Предвижда се той да посети център за болни от СПИН деца в Бенгази, който е спонсориран от ЕС.
"Германия натиска Кадафи тихо за медиците" пише и "Труд".
"24 часа" акцентира върху прогнозата на Националния осигурителен институт (НОИ), че следващата година 100 работещи ще хранят 82-ма пенсионери.
Като прави сравнение с 2000 г., когато на 100 работещи са се падали 104-ма пенсионери, изданието заключава, че възрастните работят по-дълго и на трудови договори.
В интервю за "Труд" управителят на НОИ Йордан Христосков коментира, че за да може да се изплатят коледните пенсии заедно с декемврийските, трябва да се работи бързо.
Изплащането започва от 7-о число на месеца, което означава, че най-късно до края на тази седмица трябва да е решено с какви пари ще разполагаме и как ще ги разпределим, казва той.
"Плащаме за доктор по 3 пъти - и пак малко" е анализът на "24 часа".
Опре ли до доктор работещият българин го плаща поне 3 пъти, твърди авторът му и посочва: веднъж с данъците, част от които отива за субсидиране на профилактиката и лечението, после със задължителните медицински осигуровки, които му удържат и накрая - в брой, защото или се е извила безкрайна опашка пред кабинета, или няма талони, а болестта не иска да почака до идния месец.
Спасението е не само да се увеличи бюджетът за здраве, но и да се харчи по приоритети, а пациентът да участва в контрола, заключава авторът.
"Коледни пости от днес" обявява "Труд". Вестникът съобщава, че от днес започват коледните пости за всички вярващи християни.
Православните трябва да затегнат коланите, да се въоръжат с търпение и през следващите 40 дни да се лишат от всички сладости на живота, пише изданието.
"Местят Самоводската чаршия във Франция" информира "Стандарт". Посочва се, че французите ще имат уникалния шанс да пазаруват български подаръци за Коледа.
Прочутата Самоводска улица на занаятите ще се премести за 23 дни в град Байон. Търновските занаятчии ще отворят свои временни ателиета на Коледния базар в Югозападна Франция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!