З а първи път Съветът за сигурност дискутира плана за Косово на специалния пратеник на ООН Марти Ахтисаари. В предложенията на бившия финландски президент е заложена независимост за провинцията, но под международно наблюдение.
Тази точка обаче раздели Съвета за сигурност, а Русия и Сърбия отхвърлиха плана и поискаха Ахтисаари да бъде сменен, като го обвиниха, че е застанал на страната на косоварите, предава РФИ.
Планът на Ахтисаари предвижда Косово да има многоетническо общество, свои законодателни, изпълнителни и съдебни институции.
Предложенията му включват също областта да има своя конституция, да има право да подписва международни споразумения и да членува в международни организации.
Само четири от 15-те члена на Съвета за сигурност твърдо са подкрепили плана на Ахтисаари на първите консултации, заяви постоянният представител на Русия в световната организация Витали Чуркин.
"Днес бе първото премерване на силите при обсъждането на плана на Ахтисаари за определянето на статута на Косово. От гледна точка на руските интереси и нашите позиции денят бе успешен... Никой не е очаквал, че Съветът на сигурност може да стигне до някакво решение бързо", каза той.
"Очевидно е, че ни предстои трудна дискусия за определянето на статута на Косово. И даже на най-големите привърженици на налагането на решението трябва да бъде ясно - този подход няма да получи подкрепата на Съветът за сигурност", подчерта руският представител.
Той отбеляза, че позицията на Москва за продължаване на преговорите и намирането на компромисно решение е била подкрепена от много от членовете на Съвета.
Представителите на западните страни не успяха да повишат статута на президента на Косово и да му предоставят възможност да участва в консултациите на Съвета за сигурност като равен със сръбския премиер Воислав Кощуница.
Фатмир Сейдиу бе лишен от правото на глас и получи възможност да представи своята позиция в неофициалния формат с участието на членовете на Съвета. В крайна сметка всички политически нюанси и форми бяха спазени, подчерта Чуркин.