Еврокомисарят по търговията Питър Манделсън е връчил оставката си на председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.
Манделсън е приел покана на премиера на Великобритания да влезе в правителството на страната, съобщи пресслужбата на ЕК. За поста на Питър Мандесън е номинирана баронеса Катрин Аштън.
Барозу вече е изпратил писмо до председателя на Европейския съвет и до председателя на Европейския парламент, за да ги уведоми за оставката на Манделсън и за съгласието му с кандидатурата на Аштън за член на ЕК.
Вчера британският премиер Гордън Браун направи сериозни промени в правителството. Целта му е да укрепи позициите си на фона на дълбоката икономическа криза и на изоставането на управляващите лейбъристи в проучванията на общественото мнение, съобщават световните агенции.
Изправен пред вътрешен бунт в партията, премиерът върна в правителството свои доверени лица и "звезди" от времето на предшественика си Тони Блеър.
Едно от най-изненадващите решения на премиера е назначаването на европейския комисар по търговията Питър Манделсън за министър на бизнеса, предприятията и регулаторната реформа на мястото на Джон Хътън, отбелязват агенциите.
Включването на Манделсън в кабинета бе приветствано от бизнеса, който посочи като предимство неговия опит.
По повод поканата към Манделсън "Асошиейтед прес" припомня, че на изборите за лидер на лейбъристите през 1994 г. той подкрепи Тони Блеър, а не Гордън Браун. Впоследствие Блеър назначи бившия вече еврокомисар на два ключови поста, но той бе принуден да подаде оставка - и в двата случая заради скандали.
Манделсън е наричан "принца на мрака" заради задкулисната си роля в големия изборен успех на лейбъристите през 1997 г., който сложи край на продължителното управление на консерваторите.
Въпреки кризата, министърът на финансите и канцлер на Държавното съкровище Алистър Дарлинг няма да бъде сменен. Постовете си запазват и останалите ключови министри - на външните работи Дейвид Милибанд, на вътрешните работи Джаки Смит и на правосъдието Джак Стро.
В момент, когато икономистите твърдят, че Великобритания е влязла през третото тримесечие на годината в рецесия (за първи път от началото на 90-те години), Браун се опитва да успокои обществото, че е човекът, който може да преведе страната през икономическите проблеми, отбелязва Ройтерс.
Премиерът обяви създаването на национален икономически съвет, който да координира икономическата политика и да помогне на хората да се справят с последиците от финансовата криза.
Съветът ще бъде председателстван лично от Браун, а негов заместник ще е финансовият министър Алистър Дарлинг. Съветът ще се събира често и ще се консултира с експерти по широк кръг от въпроси - от финансовите пазари, цените на недвижимите имоти, енергията и бариерите през бизнеса.
Създава се още регионален икономически съвет и мрежа от британски бизнеслидери, които да подкрепят правителството в чужбина. Сред тях ще са председателите на "Лойдс", "Барклис", "Водафон", "Стандарт Чартърт", Лондонската фондова борса, "Рио Тинто" и др.
Джон Хътън сменя Дес Браун като министър на отбраната. Джеф Хун е назначен за министър на транспорта на мястото Рут Кели. Миналата седмица тя оповести, че е поискала от премиера да я смени, за да има повече време за семейството си. Майка на четири малки деца, Кели каза, че ще се оттегли и от парламента.
Обществената подкрепа за Браун, който бе министър на финансите през 10-годишното премиерско управление на Тони Блеър, се срина тази година до такава степен, че лейбъристите изоставаха с 20% зад консерваторите.
Макар че управляващата партия продължава да е далеч след основната опозиционна формация, тя успя да стопи преднината й до около 10%.
Следващите парламентарни избори в Обединеното кралство трябва да бъдат произведени най-късно през май 2010 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!