Д ържавата ще върне на ЕС източените 7,5 млн. евро от програма САПАРД, пише "Дневник", като цитира зам.-министъра на земеделието Димитър Пейчев.
Сред арестуваните седем българи по случая е и президентът на "Ладимекс холдинг" Людмил Стойков, собственик на курорта "Дюни" и акционер в "Стомана индъстри", съобщава вестникът.
"Горко на чиновниците, ако са крали европари", казва пред "Стандарт" земеделският министър Нихат Кабил.
Според него с разкритата мащабна измама за 7,5 млн. евро показваме пред партньорите ни от ЕС, че имаме волята и механизма да действаме в подобна ситуация.
По икономическа свобода България e малко над средното равнище, пише "Пари", като цитира класация на фондация "Херитидж" и "Уолстрийт джърнъл". Икономическата свобода у нас е оценена на 62,2 на сто, България е на 62-ро място, което е напредък с две места в сравнение с миналата година.
"Валутният борд ни пази от грешки на растежа", коментира в материал за "Труд" Димитър Чобанов от Института за пазарна икономика.
Експертите от Световната банка прогнозират запазване на темпа на реален растеж в България през 2007 г. на стойности, близки до 6%, посочва той.
Пари за изкривените януарски сметки за ток ще връща Енергото в Западна България, собственост на ЧЕЗ, информира "Стандарт".
Това станало ясно след срещата на експерти от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) с чешката компания.
Причината за срещата са надутите фактури след разделянето на цената на две части - за снабдяване и за разпределение.
"Питейната вода няма да поскъпва шоково", казва пред "Труд" Люцкан Далакчиев, зам.-председател на ДКЕВР.
Решихме да предложим първо и второ стъпало в ценообразуването - до екзистенцминимума от 2,8 кубика цената да бъде по-ниска, а за консумацията над тези количества ще бъде такава, че да отговаря на заложените инвестиции, коментира той.
"Както законът за черноморското крайбрежие, така и "Натура 2000" се бавят, това позволява и последните свободни площи да се застрояват", казва пред "Дневник" председателят на държавната агенция по туризъм Анелия Крушкова.
Фирми от почти целия спектър на икономиката търсят терени в Белене с надеждата, че ще успеят да се включат пряко или косвено в най-големия инвестиционен проект на Балканите, пише "Пари".
Засиленият интерес на бизнеса към изграждането на АЕЦ "Белене" и към града се усеща най-вече по желанието на банките да откриват тук свои офиси, и по частните фирми, които започват да строят сгради, спортни площадки и заведения за обществено хранене, пише вестникът.
"Предимствата на България все още са "добре пазена тайна", казва пред "Дневник" Никола Милушев, главен съветник по корпоративно управление на генералния секретар на ЕБВР.
Според него бизнес средата у нас ще се доближи доста бързо до най-напредналите в това отношение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!