Е вропейската комисия (ЕК) потвърди, че прекратила плащания за България и по програма САПАРД , предвидени за подобряване на преработката и маркетинга на селскостопански и рибни продукти.
Санкцията се налага до приключването на разследванията по случаите с измами със средствата по тази мярка от програмата.
Писмото на ЕК беше предоставено на медиите не от държавна институция, а от опозиционния депутат Яне Янев (ОДС) в парламента.
Няколко часа по-късно министърът на финансите Пламен Орешарски призна пред журналисти в парламента, че по една от мерките на програмата САПАРД са били спрени над 100 милиона евро.
Министърът Орешарски каза, че от предварителната информация, с която разполага, спрените средства са във връзка със стар случай от 2006 г., разследван от Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ), по който все още няма произнасяне. Той твърди, че ставало дума за стари машини, доставяни от Германия, представени като нови, но отказа да даде повече подробности.
Това е послужило като повод за генералния директор Жан-Люк Демарти да препоръча временно преустановяване на средствата до изясняване на случая, коментира Орешарски.
В отговор на въпрос дали може да се стигне до там, че ако не могат да бъдат
върнати парите, дадени вече на бенефициентите, държавата да
плаща от бюджета, финансовият министър обясни, че тези хипотези
се базират на практики, които са рядко използвани от ЕК.
Министър Орешарски съобщи, че по-късно през деня ще направи
официално съобщение, след като се запознае по-добре със случая.
Евродепутатът от ГЕРБ Петя Ставрева пък съобщи в кулоарите на парламента, че е отправила официално запитване до ОЛАФ с искане за по-подробна информация за поредното спиране на средства за България и за проектите, които се разследват.
Тя очаква да получи отговор от службата в понеделник. По думите й става дума за около 150 млн. евро, по мярка две на предприсъединителната
програма САПАРД.
Това е третото поредно спиране на средства от европейските фондове за България, което този път е в аграрния сектор, а той изключително много се нуждае от пари, с оглед на изоставането му, каза Петя Ставрева.
Според нея причина за санкцията е воденото от Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) разследване за злоупотреби с европари, наложили
спирането на този сериозен финансов ресурс.
По думите й, поредният случай на спрени средства от ЕС показва, че корупционните практики не са престанали.
За същото прекратяване на плащания говори днес по БНТ и кметът на София Бойко Борисов.
По-късно партия ГЕРБ разгласи декларация, в която се посочва, че "спирането от ЕК на средствата по програма САПАРД ще постави множество коректни бенефициенти пред състояние на невъзможност да покрият направените инвестиции и голяма вероятност от реални фалити".
От партията посочват, че разликата от скандала с еврофондовете по програма ФАР е, че този път средствата, които са замразени, са реално инвестирани от производители и преработватели за покриване на тежките изисквания, свързани с безопасността на храните и срещу тези инвестиции в повечето случаи са теглени кредити, чиито падежи и лихви настъпват.
Освен това спирането на плащанията поради запор на средствата от ЕК поставя под съмнение и стартирането на Програмата за развитие на селските райони, която ще осигури ресурс от 3.2 милиарда евро в подкрепа на селскостопанските производители, преработватели и общини и на която всички те разчитат за подобряване на конкурентноспособността, качеството и условията на живот в селските райони, посочват от ГЕРБ.
Партията настоява за незабавно обяснение от страна на Министерството на земеделието и продоволствието за причините, довели до тази криза.
Миналата седмица Европейската комисия поиска от България да спре всички плащания и по предприсъединителната програма ФАР. Причина беше ограниченото еврофинансиране на инфраструктурни проекти заради скандала с подкупите и конфликта на интереси в пътния фонд.
Спирането на средствата е и във връзка със сериозните проблеми с усвояването на средствата по САПАРД през 2007 г. и предвид на значителните средства, които трябва да се усвоят тази година преди приключването на програмата.
Депутатът Янев съобщи, че при проверка на ОЛАФ и други органи са установени злоупотреби, извършени от преработвателните предприятия "Родопа" - Велико Търново и птицекланица "Чубра".
Ако фирмите не върнат средствата, те ще трябва да бъдат възстановени от
републиканския бюджет.
Това е изключително голям скандал, от който за пореден път става ясно, че правителството за пореден път не се съобразява с изискванията за усвояването на средствата по европейските фондове, каза народният представител.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!