И звестният писател и съветски дисидент Владимир Буковски (Bukovsky.org), който възнамерява да се кандидатира на президентските избори в Русия през 2008 г., е бил задържан за кратко днес в Санкт Петербург. Формалният повод е бил "неправилно пресичане на улицата на неразрешено място".
Той е бил спрян, докато вървял към болницата, където от 1963 до 1965 г. съветската власт се е "опитвала да го обяви за психично болен". Помощничката му Алла Намсараева, която се движела с него, разказва как милиционерът проверили документите му "смеейки се". На въпроса й: "Какво, не може ли да се разхождаме?", той отговорил кратко: "Не може".
След проверката милиционерският патрул, който спрял Буковски и съпровождащите го лица, предложил на писателя да се качи в патрулната кола и да продължи по набелязания си маршрут, разказва Намсараева, една от организаторките на пътуването на дисидента в Санкт Петербург.
По думите й той дълго разговарял с милиционерите, след което те му разрешили да продължи. Писателят тръгнал, съпровождан от три милиционерски коли и четири патрулни.
Под кордон Буковски и спътниците му стигнали до входа на психиатричната клиника на ул. "Арсенална", но вътре не ги допуснали. През цялото време милиционерите внимателно следели действията на кандидат-президента. Разрешили му все пак да се снима пред сградата, където лежал през 60-те.
Според координатора на визитата Светлана Гаврилина милиционерите се появили в момента, когато Буковски и групата му се снимали пред сложената временно от тях върху стената на клиниката мемориална плоча.
На нея било написано: "В тази сграда от 1963 до 1965 г. безуспешно се опитваха да лекуват Владимир Буковски от другомислие." Служителите на реда се опитали да свалят дъската, но компанията ги уверила, че сама ще го стори и няма да нагнетява обстановката.
Междувременно бившият световен шампион по шахмат и опозиционен лидер Гари Каспаров беше освободен и се върна в дома си в центъра на Москва след пет дни, прекарани в ареста заради участие в забранена демонстрация. "Режимът навлиза в много опасна фаза, която започва да прилича на диктатура", заяви той.
Бившият президент на СССР Михаил Горбачов пък призова руснаците да гласуват за "Единна Русия" на предстоящите парламентарни избори и по този начин да подкрепят лидера на страната Владимир Путин. В интервю за "Таймс" бащата на перестройката разкри, че самият той ще подкрепи Путин.
"Той донесе стабилност на Русия. Не всеки можеше да се справи с наследството, оставено от Борис Елцин", каза Горбачов. Той обаче разкритикува разпръскването на опозицията и ареста на Гари Каспаров.
Писател, учен неврофизиолог, политически и обществен деятел - наред с Андрей Сахаров и Александър Солженицин,
Владимир Буковски се смята за един от най-известните руски дисиденти
Роден е на 30 декември 1942 г. Син е на журналиста и писателя Константин Буковски. Завършва неврофизиология в Кембридж и Станфорд. Автор е на няколко книги.
Откакто чул доклада на Никита Хрушчов за сталинските престъпления, 14-годишният Владимир станал убеден противник на комунистическата идеология. Първият му конфликт с властта е през 1959 г., когато е изключен от училище за издаването на ръкописен сатиричен журнал. По-късно е изключен и от биологическия факултет на Московския държавен университет.
Преследван е за публични поетически четения на забранени стихове, за съхраняване на антисъветска литература, за подривна дейност. Обявен е за невменяем и е държан в психиатрична клиника, откъдето е освободен с помощта на правозащитната организация "Амнести". Участвал е в организирането на едни от първите митинги против властта през 60-те.
Прекарал е 12 години от живота си в затвори, лагери и психиатрии
През 70-те години на Запад започва кампания за освобождаването му с масови демонстрации в негова подкрепа. За него се застъпват знаменитости като Владимир Набоков, Айрис Мърдок, Артър Милър, Дъстин Хофман.
През 1976 г. със самолетен полет го транспортират от затвора до Цюрих, където го разменят за генералния секретар на чилийската Компартия Луис Корвалан.
И на Запад той продължава активната си политическа дейност. През 1977 г. го приема американския президент Джими Картър. През 80-те оглавява международна антикомунистическа организация, в която влизат 49 партии и движения.
Едва през 1991 г. идва отново в Москва по покана на Борис Елцин, който гледа на него като на възможен вицепрезидент. Получава и руско гражданство.
През 2004 г. заедно с Гари Каспаров, Борис Немцов и други опозиционери учредява политическия "Комитет 2008", поставил си за цел да не допуска предаването на властта "по наследство".
Наскоро Буковски участва в опозиционния митинг на "Съюза на десните сили" в Петербург за чистота на изборите и против култа на личността. От трибуната пред участниците той заяви, че бойкотът на вота не е изход, и призова всички непременно да гласуват за онези, на които вярват.
През май инициативен комитет издигна кандидатурата на бившия политзатворник за президентските избори през 2008 г. През септември писателят потвърди намерението си да участва във вота.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!