"Защо български медицински сестри, които отдавна вече не са в началото на професионалната си кариера, напускат родината си, изоставят семейство и приятели, за да работят в чужбина, рискувайки живота си за няколко долара?", пита се германският в. "Берлинер цайтунг" и пояснява:
"Този въпрос се сдоби отново с актуалност след драмата около освобождаването на петте български медицински сестри, прекарали осем години и половина в либийски затвори.
Отговорът му е трудовото всекидневие в българските болници.
Софийската клиника "Пирогов" (Pirogov.bg), на името на известния руски хирург и педагог, се намира в центъра на столицата София, пише изданието и разказва:
"Улиците, по които санитари прекарват болни от цялата страна, са разбити, а пациентите, успели да се доберат до остарялата сграда на болницата, се чувстват така, сякаш вече са спасени от болките си.
Причината за това са изключително добрите специалисти в "Пирогов" - например в центъра за тежки изгаряния, за токсикология или за бъбречна трансплантация.
"Пирогов" е с вековна традиция и е най-голямата болница в България. Денонощно в клиниката работят 2400 медици, които всеки ден влизат през входа на болницата, над който е закачена малка желязна табелка на българо-швейцарската инициатива за хигиена в болниците.
Табелката е точно толкова избледняла, колкото и боята по стените в мрачния партер. Хора, които съпровождат свои близки в болницата, препречват пътя на вечно бързащия персонал.
Чакащите са търпеливи, не се оплакват, защото знаят, че стигнали веднъж до "Пирогов", проблемите им са наполовина решени.
В препълнения коридор, през който годишно минават близо 350 хил. пациенти, са поставени два западни автомата за напитки, които така или иначе никой не използва заради прекалено високите цени.
През именно този коридор минават всеки ден и лекарите. Един от тях е Владислав Христов, изпълняващ длъжността изпълнителен директор на "Пирогов".
Той не е особено приказлив може би заради статията в български вестник, в която се обръща внимание на потресаващото състояние на болницата, установено от инспектори на министъра на здравеопазването Радослав Гайдарски - висока смъртност при пациентите със сърдечен инфаркт, лош мениджмънт, още по-лошо финансово състояние.
Обект на критика от медиите е и самият министър на здравеопазването, който бива окачествяван като подкупен престъпник. На задния вход на болницата е закачен списък с исканията на протестиращия от месеци насам медицински персонал.
Протестите са най-вече заради изключително лошите условия в отделението за детска хирургия. То се ръководи от Валентина Апостолова и се състои от общо 12 зали с първоначално 30 легла като броят им понастоящем е 47.
Отделението е светло и чисто. Защо тогава оплакванията за изключително лоши условия?
Валентина Апостолова дава отговора на този въпрос. Отделението се организира в съвместна работа с родителите на болните деца.
През 2004 г., когато условията в това отделение достигат най-долната си точка, 12 медицински сестри се решават да помолят за помощ родителите на болните деца. Чрез дарения и безвъзмезден труд на родителите отделението придобива нов облик.
А как изглеждат операционните зали в "Пирогов"? Липсва техника, разказва Валентина Апостолова, като допълва, че в "Пирогов" се спасява животът на деца от цялата страна.
Тя дава за пример 13-годишния Кристиян от Бургас, който не е бил приет в болницата в родния си град, тъй като здравната каса е била готова да заплати само 100 лева за лечението му, което до този момент струва обаче цели 100 хил. лева.
Какво да правя, пита Валентина Апостолова, не мога да го оставя да умре, не мога да мисля за разходите на болницата, не съм мениджър. Работата ми е да спасявам човешки живот, допълва ръководителката на детската хирургия, чиято месечна заплата възлиза на 335 лева.
"Пирогов" е на ръба на истинска инфарктна ситуация", се казва в заключение на публикацията в "Берлинер цайтунг", за която информира Българската редакция на радио "Дойче веле".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!