М аскирани антимафиоти и униформени полицаи иззеха рекордно количество пиратски филми, музика, софтуер и съоръжения за нелегално разпространение на телевизия в Добрич, предаде БГНЕС.
Спецченгетата са нахлули в офиса на добричкия доставчик на интернет "Бергон" в сряда след обяд. Специализираната полицейска операция е осъществена под ръководството на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) и е наблюдавана от главния прокурор.
Акцията е била организрана след сигнал на Българската асоциация на музикалните продуценти, която зативаща интересите на компании, носители на авторски права от страната и чужбина, обяви главен инспектор Явор Колев ? началник на отдел "Компютърни престъпления" в ГДБОП.
"Действахме професионално, след предварително издадено от съда разрешение за претърсване и изземване. Силовото влизане бе провокирано от необходимостта да се съхранят годни доказателства.
Интернет-доставчиците, които пиратстват, прикриват следите си изключително умело. Съвременните технологии дават възможност цялата информация независимо от нейния обем да бъде унищожена за минути.
За да не се компрометират доказателствата, трябва незабавно да се ограничи достъпът до съоръженията и да се изключат те от мрежата", обясни Явор Колев.
При операцията в Добрич е иззето рекордно количество информация, която е под закрила на Закона за авторските права - 12 сървъра с 25 терабайта пиратски музикални произведения, филми и софтуерни продукти. Това се равнява на 37-40 000 компактдиска. За пръв път е неутрализиран доставчик, разпространявал незаконно телевизионни програми в интернет.
Конфискуваните са FTP-сървъри с нелегални филми, музика и софтуер и 7 стрийминг сървъра за незаконно разпространение на телевизионни програми.
Иззета е и потребителска карта на "БулСат Ком" за индивидуален потребител. С нея е получаван телевизионният сигнал и е разпространяван чрез конвертори.
Офиси на други доставчици на инттернет не са проверявани. "Разполагахме с адрес на таванско помещение, където предполагахме, че се съхранява информация на "Бергон". Оказа се обаче, че то се стопанисва от друг доставчик - Link.bg. Влязохме там с 2 часа закъснение и цялата информация бе унищожена", информира Явор Колев.
"Разработваме и уебсайтове, които предлагат телевизионни програми онлайн. Такъв е например e-televizor.com. Постоянно предупреждаваме пиратите да спрат тази дейност. Ако не ни послушат, рано или късно ще им се случи това, което стана в Добрич", категоричен бе Явор Колев.
Потребителите на "Бергон" споделиха, че вътрешен сървър на интернет доставчика е предоставяла изключително богата информация. Филмови хитове се появявали там дни след световната премиера.
Собственици на "Бергон" ООД са Димитър Костадинов Димитров (с 51 %) и Николай Иванов Димитров (49 %). Като управляващ е записан Димитър Димитров, сочи справка в информационната система ДАКСИ.
"Собственикът на "Бергон" не е задържан. Той оказа пълно съдействие по време на операцията", заяви Явор Колев.
Образувано е дознание срещу неизвестен извършител. За престъпление срещу интелектуалната собственост в особено големи размери законът предвижда от 2 до 8 години затвор и от 10 000 до 50 000 лв. глоба, обяви зам.-районният прокурор на Добрич Петко Трухчиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!