Премиерата на Game of Thrones II на НВО мина под знака на пълно потапяне във фентъзи атмосферата на продукцията. Мястото беше домът на кулинарния виртуоз Ути Бъчваров, който се постара да приготви стилни блюда със средновековен привкус за журналисти и ВИП гости, сред които продуцентите Андрей Арнаудов и братя Чучкови, оперативният шеф на БНТ Коко Каменаров, тв водещите Асен и Сибина Григорови, Део, Камен Алипиев-Кедъра и други ценители на качественото домашно кино.
Говеждо със сос, два вида сьомга, пататник, лимонов пай (по специална рецепта, от самия Game of Thrones) и отбрани вина радваха почитателите на зрелищното тв забавление, докато на екрана величествената Лина Хеди, големият малък Питър Динклидж, НВО дебютантката Емилия Кларк и компания демонстрираха подобрени умения в рязането на вражески глави, язденето на расови коне и прелъстяването в жестоката философия и практика на живота в митичния Вестерос на Дж. Р.Р. Мартин. За да потопи гостите си в опияняващата атмосфера на най-предизвикателната НВО продукция, домакинът Ути беше подготвил 5 вина: Пино гриджо, Шардоне, Розе, Червено и десертно вино, които заедно с ястията създадоха една истинска симфония от вкусове.
Идеята на Ути за поливалентната гарнитура - загърнат пататник с гъби и спанак, с ръчно точени кори - беше реверанс към постещите преди великденските празници и елегантна отправка към натуралната храна на Средновековието. Отбраните вина получиха своята компания благодарение на два вида риба - положена в марината от морска сол и треви и сьомга върху канапе от пресен кървав сос. Разбира се, кървавият сос бе и закачка за гостите, които бяха успокоени от домакина - вместо кръв в него се съдържат зрели италиански домати, табаско, текила, лимони и така модерния напоследък черен сусам.
Кралското ястие на вечерта - варено говеждо, беше приготвено по най-щадящия към натуралните съставки начин. Ути Бъчваров сподели, че тайната за фантастичния вкус е приготвянето на месото под налягане на температура от 70 градуса. 24 часа са необходими на говеждото, за да придобие неповторимия вкус, кйто беше обогатен от два вида сос - грейви (с вино, какао, шоколад и модерната люта съставка към сладостта - задължителното чили) и мустарда (дижонска горчица с карамелизирани праскови).
Удивителният баланс на основното ястие получи своя великолепен завършек под формата на лимонов пай - оригинално вдъхновение на Дж. Р. Р. Мартин, авторът на поредицата "Песен за огън и лед", стояща в основата на култовата НВО продукция Game of Thrones.
Пикантния привкус на вечерта допълниха стройни хостеси, облечени във фантастични, леко предизвикателни бели туники - съвсем в духа на НВО продукцията, която предизвиква зрителя с борба за власт, насилие и откровени сексуални сцени. И ако феновете се питат "накъде още" в нарушаването на табута, създателите на култовата продукция дават отговор още в първи епизод - Game of Thrones II ще ни покаже как членовете на едно семейство могат да се изядат един друг като паяци в буркан. Специалният НВО подарък за всички гости на премиерата, обаче, бе самия филм - автентичен, остър, провокиращ сетивата.
Лимонов пай по рецепта от Game of Thrones
Оригиналът: MakingGameOfThrones.com/storage/got-lemon-cakes-recipe.pdf
Интерпретацията:
Продукти:
- 2 яйца (отделете жълтъка от белтъка)
- ½ ч.ч. захар
- щипка сол
- 3 с.л. + 1 ч.л. брашно
- 2/3 ч.ч. пълномаслено мляко
- 2-3 лимона (2 ½ с.л. лимонов сок, получен от изцеждането на 2 лимона)
- масло
- 6 формички
Начин на приготвяне:
Загрейте фурната до 325 градуса. Намажете формичките с масло и поръсете вътрешността със захар. Счукайте яйцата и разделете жълтъка от белтъка. В средно голяма купа сложете белтъците и ги разбийте на пяна. Оставете ги настрана. В друга средно голяма купа смесете сухите съставки – брашното, солта и захарта. Отделно разбийте жълтъците и добавете млякото.
В малка купа изстискайте 2-3 лимона, докато се получат 2 ½ с.л. лимонов сок. Добавете ги към купата с жълтъците и млякото. Настържете в същата купа корите на лимоните. С помощта на тел разбийте за около 1 мин. течните съставки докато се получи еднородна смес. Постепенно добавяйте пресятото брашно, сол и захар. Използвайте гумена шпатула, за да добавите белтъците към получената смес. Постарайте се да запазите сместа пухкава - не трябва да е напълно гладка, но достатъчно, за да може да се излее.
Намажете формичките с масло и ги сложете в голяма тава. Напълнете тавата с вода, колкото да стигне до средата на формичките. Покрийте тавата с алуминиево фолио и печете около 25 минути.
Извадете кексчетата от фурната и проверете дали са меки и еластични. Махнете фолиото и ги върнете във фурната за още 15 минути, като засилите до 340 градуса. След около 15 минути изстудяване, внимателно извадете кексчетата от формичките като използвате малък нож и ги изрязвате внимателно по краищата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!