Президентът Петър Стоянов се застъпи за политическо приемане на всички 12 страни в Европейския съюз веднага. Стоянов бе първият политик, който лансира тази идея през януари тази година на икономическия форум в Давос. Според него ако това не стане, ще се наруши геополитическата логика след Втората световна война.
Министър Московиси се срещна и с премиера Симеон Сакскобургготски, след което увери, че Франция наблюдава политическото участие на България в разширяването на Европа. То ще се прояви още в началото на 2002 г., когато България наред със страните членки на ЕС и другите кандидатки за членство ще участва в разработката на общоевропейска конституция в рамките на обединяващ тези държави Конвент, изтъкна той. В Конвента, чието учредяване предстои на срещата на върха на ЕС в белгийския град Лакен на 14-15 декември, България ще участва с представители на изпълнителната власт и с двама депутати от Народното събрание.
Гостът е предал на Симеон Сакскобургготски покана да посети Франция през 2002 г., за да се отбележи новата динамика както в двустранните, така и в общоевропейските отношения. Оценяваме новата динамика в преговорите на България с ЕС, каза Московиси и след срещата си със заместник-външния министър Меглена Кунева, главен преговарящ от българска страна. По неговите думи визитата му в България е свързана с въпроса за кандидатурата на България в ЕС. "България не трябва да бъде оставена встрани от преговорите за членство. Франция е благоразположена към глобално разглеждане на разширяването на eвросъюза. Желаем да бъдем адвокати на България пред ЕС и НАТО. Дойдох да изразя тези позиции пред българските институции", каза Московиси.
"Идеята на френския външен министър Юбер Ведрин за общ прием на всичките 12 страни-кандидатки за членство в ЕС се посреща с разбиране. Мисля, че всеки приема тази идея по-скоро като окуражаване за засилване на усилията за покриване на критериите за членство. Не става дума за промяна в логиката на процеса, а за напомняне и запазване на първоначалната логика - че разширяването е много взискателен вътрешен политически процес", посочи френският министър.
Вярвам в силата на френската дипломация, не мисля, че идеите, които тя лансира, могат да бъдат подценени, каза от своя страна Меглена Кунева, запитана дали смята, че идеята на Юбер Ведрин постепенно ще бъде възприета от по-широк кръг европейски политици.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!