Екскурзията на Шатълуърт, който е платил за целта стандартната тарифа от 20 млн. долара, ще продължи само десет дни. Той обаче се покри със слава, защото е първият африканец в Космоса, излитането му беше предавано на живо по местната телевизия, а президентът на ЮАР Табо Мбеки го определи като "смел пионер", проправящ пътя на африканския континент нагоре. (Виж официалният сайт "Африканец в Космоса".)
Четирите експеримента са му поръчани от африканската академична общност, а ако времето му стигне, ще проведе и още два по молба на руснаците. Опитът с ембрионите е по поръчка на Университета в Стеленбош и в предварителната подготовка на Шатълуърт влизало и задължението да се грижи за ембрионите в дните преди излитането. За опитите на борда на МКС той носи 240 игли за спринцовки. Университетът в Кейптаун пък му възложил да проучи състоянието на мускулите и атрофията в безтегловност.
Иначе задачата на екипажа, в който пътува Шатълуърт - руснака Юрий Гидзенко (командир на полета) и италианския бординженер Роберто Витори, е да смени спасителния кораб "Съюз", с който в случай на бедствие ще се евакуират хората в Международната космическа станция. Това е стандартна операция, която се извършва на всеки шест месеца.
Междувременно списание "Нешънъл джиографик" припомни, че Шатълуърт е натрупал състоянието си, след като на 22-годишна възраст е основал "Thawte Consulting", първата компания извън Съединените щати, която се занимавала с подобряването на сигурността за бизнестранзакциите по Интернет. Четири години по-късно жителят на Кейптаун продал фирмата си за 400 млн. долара. Подготовката му в руското Звездно градче продължила девет месеца, през които южноафриканецът трябвало да понаучи и руски.
"Става ми смешно, когато хората ме наричат "космически турист" - казва той в интервю пред списанието, излязло няколко дни преди полета. - Подготовката в Русия трудно можеше да се определи като почивка, тъй като тренирах по девет часа на ден от понеделник до петък, а освен това слушах лекции за начина на живот в Международната космическа станция." В Космоса времето за почивка е от 21,30 до 6,30 сутринта, но на практика това е и времето за проверка на електронната поща и подготовка за следващия ден, пояснява Шатълуърт. След завръщането си от полета той възнамерява да се посвети на образователната си фондация, която носи неговото име. Тя се занимава със създаването на софтуер в помощ на училищните администратори в развиващите се страни.
Кандидатите за космически туризъм вече се множат и сред тях са 23-годишният Ланс Бас от попгрупата "Ен Синк" и бившият служител на НАСА Лори Гарвър (40 г.), който обаче все още си търси спонсори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!