Кевин Митник
Името на Кевин Митник може да се използва и като синоним на думата «хакер». В министерството на правосъдието на САЩ и досега го считат за най-опасния киберпрестъпник на всички времена. Неговите злодеяния дори бяха увековечени във филма «Взлом».
Митник започнал професионалния си стаж с разбиването на системата за транспортни карти на Лос Анджелис, за да може да се вози безплатно на автобусите. След това, както и Стив Возняк от Apple, Митник навлязъл в телефонните измами - просто се е обаждал безплатно, защото е познавал отлично устройството на телефонния апарат. За първи път Митник е бил осъден за неразрешено проникване в мрежата на компанията Digital Equipment Corporation (DEC) и кражба на софтуер.
След това Митник се заел с атаки из целите Съединени Щати. По негови собствени думи, той прониквал в телефонни мрежи, крадял корпоративни тайни и дори влязъл в системата за отбрана на страната. Краят на неговата хакерска кариера настъпил, когато той проникнал в домашния компютър на ИТ експерта и също хакер Цутому Шимомура.
Сега Митник е полезен член на обществото. След пет години и осем месеца прекарани в самостоятелна килия в затвор, той работи като консултант по компютърна безопасност.
[pagebreak]
Адриан Ламо
Ламо нанесе серьезни щети на компании като Microsoft и The New York Times. Той влизал в Мрежата през Интернет клубове, автомати за печат на фотографии Kinko и дори библиотеки и накрая дори получи прякор «Бездомния хакер». Ламо често откривал пропуски в системите за безопасност и смело се възползвал от тях. Заедно с това обаче, той информирал компаниите за откритите грешки.
Списъкът на жертвите на Ламо включва такива компании като Yahoo!, Citigroup, Bank of America и Cingular. Естествено, добрите хакери се занимавали със същото, но правили това легално, тъй като компаниите сами ги наемали, за да откриват пробиви в защитата, а Ламо е нарушавал законите.
Проникването в мрежата на The New York Times обаче привлича внимание и съд го глобява с 65 000 долара като компенсация. Освен това, той е осъден на шест месеца домашен арест и две години изпитателен срок. Той изтече през януари 2007 година и сега Ламо е известен като лектор и журналист.
[pagebreak]
Джонатан Джеймс
Когато Джонатан навърши 16 години, името му вече беше широко известно, защото той стана първият непълнолетен, който пратиха в затвора за хакерство. По-късно той призна, че просто се лигавил и му харесвали трудните задачи.
Джеймс прониквал в мрежите на сериозни организации като Defense Threat Reduction Agency, която е част от министерството на отбраната на САЩ. След това той получил достъп до имената на потребителите и паролите, а също имал възможност да п реглежда конфиденциална информация.
Най-големият успех на Джеймс станало проникването в мрежата на NASA и кражбата на софтуер за над $1,5 млн. По думите на министерството на правосъдието на САЩ, софтуерът, откраднат от Джеймс, управлява жизненоважна част от определена космическа станция, включително системата за контрол на температурата и влажността. След като установили кражбата, NASA била принудена да изключи системата за проверка и контрол, което струвало на данъкоплатците 41 000 долара. В момента Джеймс смята да стартира компания за компютърна защита.
[pagebreak]
Робърт Тапан Морис
Морис е син на учен, работил в Агенцията за национална сигурност на САЩ. Той е създал червея на Морис - първият компютърен червей, който се разпространил в Интернет. Морис е и първият човек, обвинен в «компютърно мошеничество и нарушение на правата» през 1986 г.
Морис създал червея още като студент в Корнуелския университет и казва, че го направил единствено, за да разбере, доколко се е разраснал Интернет до този момент. А междувременно червеят започнал неконтролируемо да се размножава по мрежата с огромна скорост, много компютри се изключвали, а някои дори се повреждали. Експерти твърдят, че повече от 6000 компютъра били унищожени. Морис бил осъден на три години изпитателен срок, 400 часа общественополезен труд и трябвало да плати глоба от 10 500 долара.
Сега Морис е щатен професор в лабораторията „Компютърни науки и изкуствен интелект" на Масачузетския технологичен институт, където се занимава с архитектура на компютърни мрежи.
[pagebreak]
Кевин Полсън
Често наричат Полсън Тъмният Данте (Dark Dante). След проникването в телефонните линии на лосанджелиската радиостанция KIIS-FM той става известен в цялата страна. И не само това - забогатява до такава степен, че да си купи Порше и други скъпи украшения.
ФБР започва да издирва Полсън след като той проникнал в тяхната база данни и получил достъп до секретна информация за подслушвани телефонни разговори. Полсън се специализирал в телефонните линии и често прониквал без разрешение в телефонни централи. Освен това, той давал телефонни номера на свой приятел, който имал сайт за скъпи проститутки. Делото на Полсън било преместено в графата неразкрити, но той все пак бил хванат и осъден на пет години затвор.
След като излязъл от затвора Полсън работил като журналист, а след това бил повишен до главен редактор на Wired News.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!