Търсенето на планети в далечни звездни системи е една от най-многообещаващите, интересни, но и сложни задачи, стояща пред астрономите. Главната цел, която преследват учените, е търсенето на извънземен живот. Ако те успеят да намерят планета, населена с живи организми, това ще е най-голямото откритие откакто човекът наблюдава небесните обекти.
Търсенето на екзопланети е сложна задача – необходимо е да се разработи метод за определяне на наличие на планета около дадена звезда, правилно да се избере обектът на наблюдение, да се направят точни измервания на променливите параметри на звездата. И едва след анализ на получените данни може да се говори за възможност за намиране на една или няколко планети до конкретна звезда. Точността на измерванията и изчисленията дълго време не позволяваше да се открие поне една екзопланета и едва през 1988 г. астрономите откриха първата такава планета. Но и тогава не бяха представени точни доказателства пред научното общество – едва през 2003 г. успехът на екипа астрономи беше официално потвърден. Оттогава търсенето на екзопланети започна на конвейер – до сега са намерени повече от 300 планети извън Слънчевата система. Те са открити по тяхното въздействие върху движението (малки колебания) или яркостта (спадане на светлината, когато звездата и планетата са на една линия) на звездата.
В същото време, съществува надежден, интересен и нов метод за търсене на планети – непосредственото им наблюдение. Развитието на астрономическото оборудване достигна такъв прогрес, че позволява да се раздели светлината, идваща директно от звездата и отразената от планетата. Тук ще ви представим малък списък с по-интересните екзопланети, открити до момента от астрономите.
Планетата на звездата CoKu Tau 4 (съзвездие Телец) е най-младата от известните екзопланети. Възрастта на звездата се оценява само на 1 милион години, което означава, че възрастта на планетата е още по-малка. Интересът на астрономите към този обект е понятен – с негова помощ учените могат да проследят механизма на формиране на планетна система и да проверят „на практика“ изградените хипотези.
В противоположност на предишната екзопланета, PSR B1620-26 b е една от най-старите планети, възрастта на която е 13 милиарда години, тоест обектът е три пъти по-стар от Земята. Интересно е и това, че PSR B1620-26 b е част от двойна звездна система, в която една от звездите е бяло джудже, а втората – бързо въртящ се пулсар.
Планетата SWEEPS-10 е най-стремителната от известните – нейната година (пълна обиколка около звездата) е само десет часа. В този случай планетата се намира изключително близко до своята звезда – 1,2 млн. километра, което само три пъти надвишава разстоянието от Земята до Луната. За да не бъде погълната от свето слънце, SWEEPS-10 трябва да е изключително масивна и това е така – масата на газовия гигант е 1,6 пъти по-голяма от тази на Юпитер
Повечето от известните на науката екзопланети представляват огромни газови гиганти, по големина и маса сравними с Юпитер. Това не е чудно – именно тези обекти са способни да оказват силно въздействие на звездата, а следователно да бъдат открити с помощта на съвременна техника. Но сред намерените екзопланети-гиганти присъства и необичайната OGLE-2005-BLG-390Lb, представляваща каменна планета, много сходна със Земята, макар и 5,5 пъти да я надвишава по тегло. За съжаление, живот на нея едва ли съществува – температурата на повърхността на OGLE-2005-BLG-390Lb е минус 220 градуса по Целзий, което е само с няколко градуса над абсолютната нула.
Обратната ситуация - HD 149026b е една от най-горещите и тежки екзопланети, където температурата достига 2000 градуса по Целзий. Това е три пъти повече от температурата на Венера. Интересен е механизмът на нагряване на HD 149026b. Според учените, планетата практически изцяло поглъща падащата на нея светлина от звездата и по този начин се достига тази колосална температура. Много висока е и плътността на HD 149026b – при размери, сравними със Сатурн, ядрото на планетата е почти 100 пъти по-тежко от теглото на Земята.
Без съмнение, изброените дотук екзопланети едва ли могат да станат обитаеми – условията на повърхността им са прекалено екстремни. Но търсенето на обитаеми от живи същества светове едва започва. Постоянно се търсят нови обекти, при това не само до нови звезди, но и до тези, където вече са открити планети. Шансовете да се намери двойник на Земята все още са много високи.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!