11 д уши се водят за изчезнали, а крехката екосистема на щата Луизиана е под огромен риск заради огромно количество петрол, който се разлива от сонда в Мексиканския залив, потънала след експлозия.
Надеждата работниците да са оцелели е малка, но засега издирването продължава.
От "Трансоушън" - фирмата собственик на платформата, смятат, че те най-вероятно са били твърде близо до експлозията и не са имали време да избягат със спасителни лодки.
17 техни колеги са били евакуирани към болници или изписани за домашно лечение с различна степен на изгаряния, натравяне с дим и счупени кости. Останалите 100 са били откарани с лодка до брега.
Сондата
се подпали още вторник вечерта и горя 36 часа преди да се сгромоляса във
водата въпреки опитите пожарът да бъде потушен.
Според американската брегова охрана след потъването на кулата в океана може да се изливат близо 8000 барела петрол на ден.
Точният размер на възможното нефтено петно все още се изчислява, но според екипите снощи то е било около 1,5 на 8 км, като вероятно продължава да расте.
Най-лошият сценарий е ако разливът достигне брега на Луизиана, тъй като платформата се намира само на 84 км югоизточно от устието на река Мисисипи. Според експертите при добро време разливът би могъл да бъде овладян по-лесно.
Всякакво разливане на нефт ще бъде на значителна дистанция от брега, но проблемът е как ще го опазим далеч от мочурищата, обяснява Луан Уайт, професор по токсикология в университета в Тулейн.
Навлизането на нефт в екосистемата ще заплаши дивите птици, стридите и скаридите. Регионът вече бе подложен на напрежение от ураганите и ерозията на бреговете.
Защитниците на околната среда напомнят, че инициативата на Деня на Земята е започнала преди 40 години точно заради петролния разлив в Санта Барбара през 1969 г.
Американският президент Барак Обама заяви, че инцидентът е приоритет номер едно в момента и администрацията му предоставя цялата необходима помощ за издирване на работниците и ограничаване на екологичната катастрофа.
От
"Трансоушън" твърдят, че не е имало
никакви признаци за технически проблеми
преди експлозията и работниците са
вършели рутинните си задължения.
Рисковете за професията са намалели
през последните години, но тя остава опасна като цяло. От
2001 г. е имало 858 пожара и експлозии в
Мексиканския залив.
Петролна катастрофа в Мексиканския залив
11 души се водят за изчезнали, а крехката екосистема на щата Луизиана е под огромен риск заради петрол, разлял се от сонда, която потъна след експлозия
23 април 2010, 11:27
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!