Л иванското правителство единодушно реши да изпрати 15 хил. войници в Южен Ливан, щом израелските сили се изтеглят оттам, съобщи министърът на информацията Гази Ариди.
Ливанската армия обяви, че свиква резервисти като подготовка за възможното разполагане на въоръжени сили на границата с Израел, ако бъде постигнато споразумение за прекратяване на огъня между Тел Авив и "Хизбула".
Израелският премиер Ехуд Олмерт определи като "интересно" предложението на Бейрут.
"Чух за решението на ливанското правителство. То е интересна стъпка, която ние ще обсъдим и ще обмислим нейните последици, за да видим до каква степен и в какъв срок е изпълнима", каза той.
Франция също изрази подкрепата си за разполагането на ливански войници в южната част на страната. Според външния министър Филип Дуст-Блази планът е "много важен политически факт".
Петнайсет държави са изразили досега готовност да участват със свои войници в мироопазващи сили, ако такива сили бъдат разположени в Ливан след прекратяване на огъня и имат ясен мандат на ООН, предаде АП.
Франция е готова да изпрати около 5000 войници, Малайзия - 1000. Индонезия възнамерява да предостави полк от 800 войници, а Норвегия - около 100 моряци. Австралия ще изпрати малък военен контингент.
Бразилия, Чили, Гана, Италия, Литва, Нигерия, Португалия, Румъния, Испания и Турция също ще участват, но не уточняват какъв ще бъде техният принос.
Девет държави са заявили готовност да окажат подкрепа на международни мироопазващи сили в Ливан, добавя агенцията.
САЩ предвиждат обучение и въоръжаване на ливанската армия. Словакия ще изпрати лекари и хуманитарна мисия. Полша ще задържи 200 полски сини каски, които вече са в Ливан.
Великобритания има готовност да окаже техническа помощ, а Япония да предостави хуманитарна. Гърция предлага транспортиране на помощите, а Чехия - хуманитарна помощ и оборудване за противопожарната отбрана.
Дания би могла да изпрати свой кораб от военноморския си флот, а Кипър е вероятната отправна точка за чуждестранните войници и страната, която предлага помощта си за превозването на хуманитарната помощ.
Финландия, Германия, Пакистан, Русия, Словения и Швеция все още обмислят какво да бъде участието им в мироопазващи международни сили в Ливан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!