С ъветът за сигурност на ООН ще бъде изправен пред сериозно изпитание в началото на април, когато започне сериозната дискусия по документа за Косово, предложен от ръководителя на международните преговарящи Марти Ахтисаари.
Дали Съветът за сигурност ще успее да запази единството на великите сили при окончателните стъпки в процеса на определяне на статута на Косово за момента е трудно да се прецени.
Засега разпределението на силите е следното: пет за независимост, двама против, осем с резерви.
Независимо Косово, в началото наблюдавано от международната общност, засега безрезервно подкрепят пет членки на Съвета за сигурност: САЩ, Великобритания, Франция, Белгия и Панама, за които по същество косовският въпрос е затворен в момента, в който Ахтисаари огласи предложението си разрешаване на кризата.
Дипломатическите представители на тези страни в седалището на ООН в Ню Йорк смятат, че този резултат от процеса на разрешаване на въпроса за статута на областта е продукт на факта, че двете страни - Сърбия и косовските албанци, при продължилите повече от година преговори не успяха да намерят общ език и Ахтисаари по същество предложи изход, който предвид ситуацията на терена е и единствено възможният.
Решението за статута на Косово няма да бъде постигнато чрез преговори, но на Белград в замяна за неговия по-гъвкав подход са предложени известни привилегии, свързани с възможността за връзки на сръбските общини в Косово със Сърбия, каза западен дипломат от ООН.
"На нас ни е ясно, че властите в Белград не могат да се съгласят с независимост на Косово, но трябва да съзнават факта, че протакането или което е малко вероятно - отхвърлянето на този план, ще доведе до редица нежелани последици. Тоест в случай че Русия блокира решението за статута, албанците сами ще обявят независимост, но без цялата система от малцинствени права, дефинирани от Ахтисаари", смята дипломатът.
"В същото време ние държим независимо от решението за статута на Косово да запазим добрите си отношения със Сърбия. На всички трябва да бъде ясно, че с признаването на независимостта международната общност избира по-малкия от двата проблема", посочи още той.
Колко ще продължи обсъждането в Съвета за сигурност най-много ще зависи от постоянността на позициите на Русия и Китай, които заявиха (първата съвсем ясно), че са против начина на решаване на въпроса, очертан от екипа на Ахтисаари.
Русия многократно изрази позицията, че няма да подкрепи решение, което не е приемливо за Белград. Останалите страни членки на Съвета за сигурност - Италия, Катар, Конго, Словакия, Гана, Перу, ЮАР и Индонезия по различни причини изразиха сериозни резерви по предложението на главния преговарящ, което по същество не означава, че те ще гласуват против този начин на разрешаване на проблема с Косово.
Междувременно премиерът на Косово Агим Чеку и президентът Фатмир Сейдиу приветстваха вчера предложението на Марти Ахтисаари на Косово да се даде наблюдавана независимост.
Сейдиу заяви в обръщението си към гражданите на Косово, че това е исторически ден, защото всеобхватното предложение за решение за статута и препоръките на международния посредник, с които той предлага независимост, са в ръцете на страните членки на Съвета за сигурност на ООН.
Той подчерта, че "независимостта на Косово ще бъде в служба на всички граждани на страната, на албанското мнозинство и на всички малцинствени общности в Косово".
От своя страна Агим Чеку каза че писмото и документът, които Ахтисаари предаде завършват рамката за окончателното решение. "Тези, които се двоумят или са против предложението, трябва да разберат, че това не е най-добрата, но единствено възможната и реална опция, единственото практическо решение за Косово", подчерта Чеку.
Президентът на Сърбия Борис Тадич заяви пред американския заместник държавен секретар Никълъс Бърнс категоричното си несъгласие с решението на Държавния департамент да подкрепи плана на Марти Ахтисаари.
Тадич подчерта, че за Сърбия е неприемлива каквато и да е форма на независимост на Косово и че страната ще се стреми в контактите си със членките на Съвета за сигурност да изрази необходимостта от компромисно решение, до което трябва да се стигне чрез продължаване на преговорите.
Президентът на Сърбия подчерта, че най-голяма е отговорността на НАТО, но Сърбия е готова да помогне за запазването на мира и стабилността в Косово.
Великобритания подкрепя предложението на специалния пратеник на ООН, заяви британският външен министър Маргарет Бекет.
Решението дава ясно бъдеще за Косово и е жизнено важно за политическото и икономическото му развитие, смята Бекет.
Тя отбеляза, че предложенията отразяват година на интензивни преговори и представляват балансиран подход, който изисква компромис и от двете страни.
По думите на Бекет бъдещето на Балканите трябва де е обърнато към европейската и евроатлантическата интеграция.
Говорителят на руското външно министерство Михаил Каминин заяви, че Москва е за продължаване на преговорите и дипломатическите усилия за статута на Косово в интерес на намиране на компромисно решение.
Този проблем не може да бъде уреден с някакво измислено решение, категоричен бе Каминин.
Албания смята, че за стабилността и мира в региона е най-добре Косово да стане независимо, свободно и демократично и да гарантира правата на малцинствата, заяви албанският посланик в Белград Шпиро Коци в интервю за сръбския вестник "Глас явности".
Нашите анализи сочат, че това е най-доброто решение и очакваме ясна картина през юни, подчерта Коци.
"Ако отидете в Албания и попитате хората какво мислят, никой няма да ви спомене обединяване с Косово. При нас няма идеи за Велика Албания. Косово ще ни бъде добър съсед, както и останалите", констатира посланикът.
Той оценява като "неоснователни приказки" спекулациите в общините Буяновац, Прешево и Медведжа, Южна Сърбия за отделяне от Сърбия.
"На тях им казахме ясно, че трябва да участват в изборите в Сърбия и сега имат едно място в парламента. Те трябва да решават проблемите си в институциите на Сърбия. Няма сходство между Косово и Прешевската долина", отсече Коци.