А ко изборите бяха сега, в парламента със сигурност ще попаднат ГЕРБ, БСП, ДПС, Атака и СДС, сочат резултатите от изследване на НЦИОМ, направено след внасянето от опозицията на искането за вот на недоверие към правителството.
Шансове при провеждане на силна кампания и мобилизиране на електората биха имали ДСБ и НДСВ.
30,3% от анкетираните отговарят, че биха подкрепили ГЕРБ, ако парламентарният вот бе сега. 15,4% биха гласували за Коалиция за България, а 9,3% - за ДПС. "Атака" би получила 5,4 на сто, СДС - 4%. 2,4% декларират, че биха пуснали бюлетина за ДСБ, 1,6% - за НДСВ, а 0,8% - за БНЗС-Народен
съюз.
Вотът на недоверие изигра ролята на стимулатор на партийните електорати - от една страна расте самочувствието на привържениците на тройната коалиция, от друга - опозицията набира сила, отбелязват социолозите от НЦИОМ.
52% от българите одобряват предложението да се гласува вот на недоверие заради високите нива на корупцията.
ГЕРБ след местните избори минимално разширява своите избиратели, наблюдава се лека редукция в избирателния дял на БСП, показало изследването.
Според социолозите, темата за политическата апатия ще бъде основна в близката една година.
И през февруари
Бойко Борисов остава най-одобряваният политик
с 64% подкрепа, сочат данните на НЦИОМ. Георги Първанов е одобряван от 60%, а министърът на културата Стефан Данаилов - 51%.
В класацията на най-одобряваните български политици и общественици са още: еврокомисарят Меглена Кунева (42%), външният министър Ивайло Калфин (31%), премиерът Сергей Станишев (29%), вътрешният министър Румен Петков (27%), министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова (27%), председателят на парламента Георги Пирински (27%) и просветният министър Даниел Вълчев (26%).
Подкрепата за президента сред избирателите на ГЕРБ е значително по -висока, отколкото тази за Бойко Борисов сред симпатизантите на БСП, отбелязват от НЦИОМ.
Мeглена Кунева се оказва най-консенсусната политическа фигура, ако се съди по подкрепата на партийните електорати за българския еврокомисар.
Продължава тенденция на плавно покачване на одобрението за председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов - одобрението за него е 22% като се е повишило с 3% за месец.
Социолозите от НЦИОМ посочват и, че в седмицата около вота на недоверие расте общественото одобрение за лидера на "Ред, законност и справедливост" и депутат от ОДС Яне Янев, чийто рейтинг за месец скача от 9 на 15%. Същевременно е регистриран спад на неодобрението към него.
Доста добър спрямо останалите политици е рейтингът на Николай Свинаров - 26% одобрение. Според социолозите подкрепата за него нараства с 10 пункта не на последно място и заради ангажираността му с кампанията на Би Ти Ви "Великолепната шесторка".
Две трети от българите засега не могат да дадат категорична оценка на българската позиция за Косово,
22% декларират, че не я одобряват, а 14% са съгласни с нея, сочат данните на НЦИОМ.
Позицията - да се признае Косово, но не веднага и след изпълнението на определени условия, се подкрепя предимно от високообразованите, хората на възраст между 50 и 60 години и тези с висок жизнен стандарт. Няма политическа партия, с изключение на ДПС, чиито привърженици по-често да одобряват, отколкото да не одобряват тази позиция, отбелязват от НЦИОМ.
Българското обществено мнение е загрижено за последствията от самообявилата се за независима Косовска държава. Преобладаващите страхове са породени най-вече от евентуално ескалиране на напрежението в Сърбия и Македония. Съответно 61% и 52% от респондентите споделят подобни страхове, според проучването.
Половината от българите се опасяват от усложняване на отношенията със Сърбия, ако България признае независимостта на Косово.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!