Н е винаги е лесно да бъдат защитени застрашените видове. Особено когато един застрашен вид трябва да бъде предпочетен от друг в името на цялостното равновесие.
На Балтийския бряг на Литва кормораните заплашват природата на полуострова. За първи път миналата година литовското министерство на околната среда реши да направи опит да намали популацията на кормораните - много внимателно, разбира се.
Според местните рибари птиците ядат много риба, която рибарите биха могли да уловят. Кормораните се увеличават през последните години, а загубите се увеличават заедно с тях, споделят местните хора.
Човек за човека е вълк, но и за някои животински видове, които му се намесват в живота. Такъв е случаят с испанските ловци, които буквално са
вдигнали мерника на грабливите птици
От 1990 в Испания са били убити 20 хил. грабливи птици. За това не са отговорни единствено ловците, тъй като повсеместно се залагат отровни капани за птиците.
Вече повече от век този метод действа, за да бъдат елиминирани всички видове, които са конкуренция на ловците, земеделците и животновъдите.
Лошото е, че тези отровни вещества убиват много защитени животни и птици. Всичко това шокира общественото мнение, след като природозащитни организации алармираха за проблема, и вече е сезирано правосъдието.
Пепелянките, едни от най-опасните европейски змии, срещани и у нас,
от 2007 г. са защитен вид
До влизане в сила на промените в закона за опазване на биологичното разнообразие, тези редки влечуги бяха използвани за добиване на змийска отрова.
Интересно е, че регистрирани ферми за добиване отрова от пепелянки няма. Известно е само, че има хора, които отглеждат пепелянки с такава цел, но до една година те трябва да обявяват броя на влечугите в най-близката регионална инспекция.
От добиваната отрова на пепелянка се изработва противоотровен серум срещу отровата на други влечуги. Българската популация на този вид влечуги е слабо или средноотровен, твърдят зоолозите.
Въпреки това обикновените хора изпитват панически страх от срещата си с пепелянка в природата. Разпространението на вида е в цялата страна, но най-голямо - на територията на Странджа планина. Затова
любителите на планината там избягват да опъват палатки
За разлика от другите змии пепелянката лесно се разпознава по характерното отличаващо я рогче в предната част на главата. Отровата на пепелянката предизвиква съсирване на кръвта и разрушаване на тъканите.
Почти всички случаи на ухапвания са в резултат на невнимание при ходене или при опит да бъде уловена, обяснява зоологът Иван Христов.
Законът за биологичното разнообразие вече забранява всички форми на умишлено улавяне или убиване на екземпляри, преследване или обезпокояване, особено в периодите на размножаване или отглеждане на малките, увреждане и унищожаване на местата за размножаване, както и изнасяне зад граница.
Предвидени са и глоби, които достигат до 5000 лева за физически и 10 000 за юридически лица. Мерките са отговор на невежеството и търсене на евтина слава, които са причина за избиването на хиляди змии.
Зоолози твърдят, че е достатъчно да хвърли камък или дърво близо до змията и влечугото бързо се оттегля.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!