"Сражавахме се рамо до рамо в тази ужасна и велика война. Никога не е късно да почетеш паметта на някой, който не се върнал у дома.", казал Дженингс на официална цремония.
Съгласно общоприетата версия синът на Сталин попаднал в плен на германците през юли 1941 г. През първите три седмици на войната Червената армия понася огромни загуби - милион убити и 724 000 пленени бойци и командири. На 11 юли германците нахлули в ъв Витебск. Три съветски полка се оказали обкръжени, в това число и 14-та танкова девизия, водена от старши лейтенант Джугашвили.
Първоначално немците се възползвали от факта, че са пленили Сталиновия син за пропагандни цели и чрез Червения кръст се опитали да се договорят със Сталин за размяна между Джугашвили и фелдмаршал Паулус. Сталин отказал.
И до сега основната версия за смъртта на Яков е смоубийство. Според показанията на охранявалите лагер "А" в Заксенхаузен на 14 април 1943 г. Яков не се е подчинил на заповедта да се прибере в бараката си и се запътил към оградата, по която течал ток. Джугашвили сам предизвикал охраната да стреля по него.
Източник от Пентагона, желаещ да запази своята анонимност, твърди, че според документите, попаднали в американците след войната, Яков Джугашвли е убит при опит за бягство.
Оригиналните документи били предадени на Германия след края на войната. Неотдавна обаче техни копия бяха открити в националния архив във Вашингтон. Комплектът книжа съдържа протокол от разпита на Джугашвили, свидетелство за смъртта му, подписано от Хайнрих Химлер, както и показанията на охраната.
Приложена е преписка между британското и американското разузнаване, в която страните се договарят да не съобщават подробности за смъртта на Яков на самия "маршал Сталин" , за да не го травмират.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!