Ор раднаха "Симеон Втори". Спокойно, никой не е похитил монарха. Заглавието е закачлива уловка, с която "24 часа" явно е решил да провокира читателите си още от сергията.
Всъщност, за какво става дума? За това, че движението "Гергьовден" е решило да демонстрира чувство за хумор и още щом е чуло царската реч в петък, е регистрирало "Националното движение Симеон Втори" на свое име. Така "Гергьовден" два дни държа името на царя, включва се в закачката "Труд". По думите на Любен Дилов-син целта била да се даде на царя урок по балканска политика. Преди да почне кариерата си на Балканите, той трябвало да узнае, че тук първо се скача, а после се казва "хоп". След което гергьовденци му пожелали успех, а за 60-те лева, с които платили регистрацията, го посъветвали да ги черпи по бира.
Нещо, което Симеон Втори май не е сторил във вчерашната еуфория и народни пориви. "Царят се засили за премиер", категоричен е "Новинар". Снимката на хилядното множество, стекло се по "Раковски" да учредява движението, подсказва как са се развили нещата. Въпреки че - четем в подзаглавието на изданието, движението е било учредено само от 614 души. "Царят гледа към премиерския стол", потвърждава и "Демокрация". И в репортаж от мястото на събитието - "Раковски" 108 - дава още любопитни подробности.
Лидер на движението е станало лицето Симеон Борисов Кобурготски, както е бил обявен от водещия събранието, с постоянен адрес с.Баня, община Карлово и съответното ЕГН. Движението си има емблема - отбелязва "Демокрация" и това е раковината, знаме - в синьо и жълто, както и контролен съвет. Председател на съвета е актьорът Коста Цонев, който пък пред "Новинар", определя мисията си така: "ще спасяваме давещите се". Но на въпрос какво се очаква от самия него, актьорът скромно отвръща: "аз съм добър плувец, а какво ще спасявам, още не мога да кажа". Както не е могъл да отговори и на репортерския въпрос как точно ще става спасяването. Сентенциозният отговор на Коста Цонев на този въпрос звучи по следния начин: "Не съм финансист. Ще умуваме".
И докато ръководството на царското движение умува, днешните вестници пък умуват кой какъв е в дижението и кои всъщност са поканени в него. В контролния съвет срещаме имената на две дами: едната била член на неправителствена организация. Според "24 часа" нейното име е Стела Ванкова, според "Демокрация" - Стела Банкова (някога работила в Министерство на културата), а според "Труд" мистериозната учредителка носи името Стела Димитрова. Но да не гадаем повече, понеже поне за другата дама-учредителка пресата е единодушна. И то е кюстендилската учителка по литература Елка Атанасова, която била и журналист на свободна практика.
Както се казва, кой ти гледа в еуфорията. В репортажа на "Демокрация" четем, че учредяването за малко не е излязло изпод контрола. Към 14,30 ч. вчера множеството е напънало вратите на залата на НТС, дебелото стъкло се е разсипало на парчета, а огромни парчета са останали да висят по дограмата. Само по чудо се е разминало без ранени, отбелязва "Демокрация".
"Труд" обобщава случилото се с репортажна снимка на множеството, под надписа "народ и цар". И описва, че Симеон Втори се е появил едва към 15 ч. , когато под възгласите "искаме си царя", той е успял да бъде вкаран от телохранителите от фирма "Ипон" през счупената врата на залата.
"Симеон Втори избра България пред царството" - с такова заглавие излиза "Стандарт" и набляга на думите на царя, че на този етап проблемът монархия-република не е актуален в рамките на движението. Изобщо по Цветница цъфнахме, та вързахме, е коментарът на "Стандарт". Голямо раздвижване са забеляза в татковината, отбелязва изданието, което означавало, че скоро животът ни ще е пълен с непредсказуеми ходове. Още повече, че вчера от Търново дошла и друга новина, отбелязва "Стандарт" - че всеки втори българин е в депресия. Така че, на научен език, иронизира евстникът, това наистина означава че сме "цъфнали, та вързали".
В периода на цъфването и връзването, явно и гаданията се засилват. Защо царят е поискал точно 800 дни, питат се "Новинар" и "Стандарт". И стигат до един и същ отговор, явно дошъл от общ източник. Според двете издания следвало дните да се отброят от датата на изборния резултат. И така се стигало до 28 август 2003 г., когато се навършвали и 60 години от смъртта на цар Борис Трети (впрочем, кой беше писал нещо за мистицизма на Кобургите?).
И като говорим ца царска еуфория в днешната преса, трябва да допълня и че "24 часа" е прекръстил половината си страници на "царски вести". Че е посветил неимоверно много място на бъдещите царски листи, съставяйки ги дори ръкописно (в някои от тях освен Коста Цонев и хирурга Александър Чирков, срещаме имената на Георги Чапкънов, Борис Димовски, Мария Гигова и Стефка Костадинова). А под въпрос - на Стоян Денчев, на телевизионния водещ Димитър Цонев (монархизмът, както знаете, е наследствен), а също и на политици като Ренета Инджова, Венцеслав Димитров и бившия вицепрезидент на "Мултигруп" Стоян Денчев. Толкоз с листите. А иначе изданието съпоставя Симеон Втори с кого ли не, даже с минотавъра. "Труд" поръчва на "Медиана" телефонно допитване, от което излиза, че половината избиратели биха гласували за царя. "24 часа" търси мнението на агенция МБМД, която също смята, че той може да има челни позиции, но пък от страниците на часовия вестник Стоян Ганев (върнал се от САЩ за случая) твърди, че царят задържително ще се коалира с ОДС.
От страниците на "Демокрация" депутатът Иван Иванов обаче отбелязва, че около хората на Симеон Втори все пак витаят въпросителни. Иначе отбелязва депутатът Иван Иванов, който е и зам.председател на синята парламентарна група, програмата на националното движение "Симеон Втори" съвпадала с ценностите на синята коалиция. СДС обаче искало да вярва, че в царското движение няма да попаднат хора, познати на общественото мнение, тъкмо поради недотам чистия си морал. Да оценяваме прагматично, а не да търсим чудотворци - това пък е призивът в коментарната рубрика на изданието, подписана от Атанас Свиленов.
В същото това време обаче, научаваме от "Новинар", болни са се изписвали от клиниките в Ботевград, за да се допрат вчера сутринта до царя, който е отишъл да се черкува на Цветница в града им. На този фон всякакви други гласове (събрани от "24 часа")- като тези на политолога Евгений Дайнов, че царят предлага изостанал политически модел или на Александър Томов, че евролевицата настоява царят да каже дали се отказва от престола, остават без видим отклик.
Само "Демокрация" и "24 часа" се сещат и че от утре пътуваме без визи в 15 страни. И само "Демокрация" извежда с репортаж и снимка от първа старница едно друго събитие - концертът "Цвете за Гошо", който изпълни столичния площад "Батенберг" с музиката на легенди на рекендрола и на прохождащи млади певци. Стотици обаче пяха песните на Гошо, отбелязва "Демокрация", малчуганите от "Мечо Пух" са пели "Блажени години". A "Снегът на спомена" е прозвучал в общо изпълнение на Камелия Тодорова, Живко Петров, Симеон Щерев и на посланика на Франция Доминик Шасар, който засвидетелства почитта на Франция към българския музикант. Защото Гошо е с всички нас.
РФИ-България, разбира се, беше партньор на концерта. Завършваме със "Стари, тъжни песни" - един от хитовете, изпети с усмивка, както можеше да го прави само Гошо.
Българският печат днес - 09.04.2001 год.
Откраднаха "Симеон Втори". Спокойно, никой не е похитил монарха. Заглавието е закачлива уловка, с която "24 часа" явно е решил да провокира читателите си още от сергията. Всъщност, за какво става дума? За това, че движението "Гергьовден" е решило да демонстрира чувство за хумор и още щом е чуло царската реч в петък, е регистрирало "Националното движение Симеон Втори" на свое име.
9 април 2001, 11:35
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!