"Тройната коалиция се разбра за хепиенд на управлението си", пише на първа страница в. "Сега".
Лидерите на управляващата коалиция демострираха политическа сплотеност и се ангажираха с по-високо темпо на работа, за да завършат успешно мандата си и да спечелят парламентарните избори през 2009 г., отбелязва изданието.
"Тримата лидери отклониха темата за смени в кабинета", отбелязва "Сега". Станишев, Доган и Сакскобургготски не отрекоха категорично дали предстои смяна на министри.
"Сделка в Хисаря" е заглавието на челния материал на в. "Стандарт".
"Булгартабак" срещу безмитните магазини е сделката, която сключи властта в Хисаря. ДПС отстъпи за фришоповете и прие закриването им. БСП пък се отказа от идеята си да пуска тютюневия холдинг на фондовата борса и прие, че той ще се продаде на стратегически инвеститор", се посочва публикацията.
"Куп отстъпки направи всяка от трите партии във коалицията, за да изкара кабинетът мандата си. Хората на Доган дадоха заден за незабавното създаване на частна здравна каса. Червените обещаха, че ще направят това плавно и след време.
Царят би отбой за смяната на Даниел Вълчев, Веселин Близнаков и Николай Василев, но се пребори за уволнението на зам.-министрите панайотки", посочва "Стандарт".
"Европари срещу "Булгартабак", акцентира в публикацията си на челно място в. "24 часа". Сделка в коалицията за приватизацията на "Булгартабак" до края на годината сключиха в Хисаря лидерите Сергей Станишев, Симеон Втори и Ахмед Доган, се посочва в публикацията.
"ДПС постигна начален успех за частните здравни фондове", пише в. "Дневник".
"ДПС постигна частичен успех в настояването си сегашната здравна каса да се демонополизира и да се въведат задължителни вноски и за частни фондове. Здравната реформа отново предизвика най-много спорове на заседанието на тройната коалиция. След продължилите два дни дискусии обаче отново не е напълно ясно какво точно ще се прави.
Премиерът Станишев обяви, че е постигнато споразумение за демонополизиране на Националната здравноосигурителна каса и за алтернативно финансиране на системата, като се регламентира дейността на частните здравни фондове. По-голяма конкретика той не даде", отбелязва изданието.
"Триадата в опит да изземе инициативата от ГЕРБ", коментира в. "Труд".
"Срещата на управляващата коалиция в Хисаря приключи с няколко ясни политически послания. Прехвърлянето на перспективата отвъд 2009 г. към хоризонта 2013 г. засега има характер на декларация за днешната стабилност.
Едновременно с това като че ли подсказва, че се търси начин за присъствие на Симеон Втори и в следващото управление. Стана ясно, че политиката, която предстои да се провежда е либерална с акцентирани социални елементи: либерализирането и отварянето на пазара на труда за внос на работници от чужбина, демонополизирането на здравната каса, приватизация на болници, намаляване на лицензионни и разрешителни системи и услуги.
Това означава, че тристранната коалиция, освен че се старае да завърши успешно мандата си, се опитва да изземе инициативата на дясната алтернатива ГЕРБ и да обезсили нейната конкуренция", пише "Труд".
"Последно раздаване", е заглавието на коментар в "Дневник". Според автора целевите упражнения на срещата в Хисаря нямат нито експертно-управленски, нито обществено-политически смисъл. Единственият им смисъл е коалиционно-партийният интерес обозначен от прицелването в края на следващия политически цикъл у нас.
Това заседание, казано на дипломатически език, трябва да положи началото на един хисарски процес за тройната коалиция. Защото там започна последното разпределение на властовите и корпоративните интереси, както и сметките за общо оцеляване до и след изборите. Полагането на управленски цели чак до 2013 г. е буфер срещу сътресения при последващо, вероятно вече договорено пребалансиране на позициите на трите партии във властта, се посочва в коментара.
"Борисов вече си пречи сам", коментира в. "Сега".
"Зад шумния успех на Бойко Борисов в партийните битки тихо се промъкват и явления, които развенчават ореола му на народен любимец. Не само че суходолци запалиха портрета му, но и социологически агенции регистрират отлив на доверие ("Алфа рисърч"). Омразата измества любовта и в електронните форуми.
Кога Борисов е искрен - когато укрепва българо-руската дружба с кмета на Москва Юрий Лужков, или когато - по същото време, довереникът му Цветан Цветанов протестира срещу тръбопровода в Бургас? А безкористен ли е в искането си да затвори "Кремиковци"? Защо точно бизнес сити ще строи вместо него? И в качеството на какъв обещава - като кмет или като бъдещ премиер? Явно като второто, но ако продължава със същото необмислено празнословие, твърде вероятно е никога да не стане такъв", прогнозира авторът.
"Половинките на министрите без право на държавани поръчки", е озаглавено интервюто в "Класа" с Филип Димитров, депутат от ОДС и бивш премиер. За пети път в този парламент той внася Закон за правила срещу конфликта на интереси при висшите чиновници.
"Захванах се с конфликта на интереси, защото това е най-вулгарната, най-наглата и най-деморализираща част от корупционните практики. Още повече, че в България тя има широко разпространение поради ниската степен на нравствено отношение към политиката.
В нашата държава се говори с наслаждение, че политическата класа е корумпирана и злонамерена. Виждаме, че заради един конфликт на интереси България губи финансиране от ЕС за определен период от време за проекти, които биха дали работни места и хляб на много хора. В същото време законът е много важен и заради създаването на правила и стандарти", обяснява Филип Димитров.
"Дадохме на съд 110 полицаи", казва в интервю за в. "Труд" Спас Илиев, шеф на софийската военно-окръжна прокуратура.
"Сигналите за престъпления, извършени от служители на МВР и МО през 2007 г., са 1245. Обръзували сме 105 досъдебни производства срещу полицаи и 163 срещу военни. Дали сме на съд 170 лица от МО и 110 от МВР. Осъдени са общо 161", отбелязва прокурорът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!