А ктивите на "Райфайзенбанк" (България) отбелязаха ръст от 96,29% до 2 560,2 млн. лв., съответстващи на 8,62% пазарен дял, информират от банката (Raiffeisen.bg).
Печалбата след данъчно облагане отбеляза ръст от 76,98%. Кредитите предоставени на физически лица нараснаха с 303,23% спрямо 30 септември 2004 година, а депозитите на фирми и граждани със 122,36%.
В края на третото тримесечие на годината "Райфайзен" отчете 35,52 млн. лв. печалба след данъчно облагане, което е ръст от 76,98% в сравнение със същия период на миналата година.
Активите надхвърлиха 2 560 млн. лв.
Към 30 септември те достигнаха 2 560,2 млн. лв., което е увеличение от 96,29% в сравнение с третото тримесечие на предходната година.
Пазарният дял на банката по този показател достигна 8,62%, което я нарежда на 4-то място в банковата система (в сравнение с 6-то място през септември 2004 г.).
В сравнение с края на 2004-та активите бележат ръст от 27,64%.
Към 30 септември кредитният портфейл се увеличи със 35,43% в сравнение със същия период на миналата година, в условията на кредитни рестрикции и достигна 1 249,10 млн. лв., при запазване на отлично качество на активите.
Депозитите от фирми и граждани отбелязаха изпреварващ ръст от 122,36% до 1 588,78 млн. лв. в сравнение с 30 септември 2004 г.
Показатели за ефективност
"Райфайзенбанк" продължава да е сред най-рентабилните и ефективни финансови институции у нас за третото тримесечие на 2005-а с възвращаемост на капитала след данъци от 33,01% при 32,83% в края на миналата година.
Банката запазва отлично съотношение разходи/приходи от 47,93%, докато възвращаемостта върху активите след данъчно облагане се увеличава до 2,36% при 2,1% към декември 2004-та.
Към 30 септември капиталовата база достигна 198 млн. лв., което е увеличение от 72%, спрямо 30 септември м.г. и 28% в сравнение с края на миналата година.
Договорни отношения с финансови институции
В края на септември общият размер на средносрочните и дългосрочни кредитни линии от финансови институции, получени от финансовата институция достигна 230 млн. евро.
В началото на годината "Райфайзен" подписа и изцяло усвои най-големия синдикиран заем организиран някога за финансова институция в България в размер на 150 млн. евро от 32 водещи международни банки.
Получен е заем от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) в размер на 10 млн. евро за финансирането на проекти за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници на физически лица и усвоява с много добри темпове кредитната линия в размер на 10 млн. евро от Банковата група КфВ за финансиране на инвестиционни проекти за малки и средни предприятия.
Трежъри и инвестиционно банкиране
До септември "Райфайзен" постигна 75% пазарен дял от общия обем новоиздадени дългови инструменти на местни емитенти.
Банката остава лидер на българския междубанков валутен пазар, както и в сегмента на клиентските валутни операции.
Водеща финансова институция в кредитирането на малкия бизнес
През третото тримесечие кредитите за малки и средни предприятия продължиха да се увеличават с изпреварващи темпове, като отбелязаха ръст от 66,3% спрямо 30 септември 2004-та и 46,32% в сравнение с 31 декември същата година.
През третото тримесечие банката разви и предложи за първи път на българския банков пазар нов продукт за малкия бизнес - МСП кредит онлайн, съобразен със специфичните нужди на малките фирми.
Той позволява на малките фирми и хората със свободни професии да кандидатстват за кредит в българските интернет портали и сайта на банката.
Силен ръст на кредитите за граждани и домакинства
През 2005-а "Райфайзенбанк" продължи да разширява позициите си и в банкирането на дребно, като в края на септември кредитите на физически лица нараснаха с 303,23% до 281,6 млн. лв., спрямо 30 септември м.г. и с 192,21% в сравнение с 31 декември 2004-та.
Броят на издадените от банката карти - "Маестро" и "Виза", е нараснал с 102% спрямо септември м.г., а спрямо края на годината с 82%.
Разширяване на клоновата мрежа и алтернативните канали за дистрибуция.
През третото тримесечие на годината банката увеличи значително мрежата си от мобилни банкери, като към момента разполага с над 100 професионално подготвени консултанти, с висок образователен ценз, преминали стриктен подбор и с отлични комуникативни умения, работещи в 10 града на страната.
Услугата е уникална за българския пазар и е характерна за банките от групата "Райфайзен".
Клоновата мрежа достигна 69 точки на продажба, като само през 3-ото тримесечие започнаха работа девет нови офиса в градовете Разград, Севлиево, Кaрнобат, София, Карлово, Кърджали, Дупница, Димитровград и Търговище.
Международни отличия
В началото на септември "Райфайзенбанк" (България) беше отличена за първи път с наградата "Банка на годината" на списанието "The Banker", част от групата "Файнаншъл таймс".
Призът се присъжда за различни региони, страни и категории и е една от най-престижните бизнес награди, като се присъжда за активи и печалба, но се отчита и развитието на инфраструктурата и стратегиите за бъдещето.
Групата "Райфайзен" бе отличена с общо седем награди.
Банката стъпва в България през 1994 г. Тя е 100% собственост на "Райфайзен интернешънъл" - компанията управляваща дъщерните дружества на "Райфайзен централбанк Австрия" (РЦБ) в Централна и Източна Европа (ЦИЕ).
Акциите на дружеството се предлагат на Фондовата борса във Виена.
РЦБ притежава 70% от дружеството. "Райфайзен интернешънъл" управлява водещата мрежа от банки в ЦИЕ с дъщерни банки и лизингови компании на 16 пазара от региона.
Групата обслужва повече от 9,2 млн. клиенти чрез над 2400 банкови клона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!