Николай “Aegir” Колев
След близо година прекъсване връщаме към живот един от най-прагматично ориентираните към вас, читателите проект. В „PC на месеца” представяме нашата визия за оптимално конфигурирани десктоп компютърни системи при няколко различни ценови хоризонта.
СИСТЕМИТЕ
Бърза връзка към конфигурациите.
Функционално, четирите системи са асемблирани като:
500 лева: Ядро на HTPC (Home Theater PC) или домашен мултимедиен център, освен това е свръхдостатъчна в ролята на перспективно офис PC.
800 лева: Ядро на геймърска система при минимален бюджет. С оглед най-вече на скоростта на подмяна на поколенията графични процесори, както и в общи линии пропорционалното спрямо тях повишаване на минималните системни изисквания на новите игри, машината определено не може да остане дълго време в крак с последните гейм заглавия. От друга страна – платформата поддържа най-съвременните технологии и интерфейси и позволява лесен ъпгрейд без опасност от сериозно нарушаване на баланса. Разбира се, тази система има далеч по-голям запас от живот, при положение, че не сте геймър; в такъв случай, обаче, можете просто да смените видеокартата с по-маломощна.
1500 лева: Ядро на перспективна геймърска система, която, освен другото, разполага с доста качествена озвучителна система. За парите си получавате устройство, което условно ще наречем “Dreamstation Mini”. От наша гледна точка това е оптималната конфигурация за потребител, който се опитва да извлече максимума от мултимедийни и игрални удоволствия на минимална цена. Това, което все още не достига на машината, за да я препоръчаме и като професионална работна станция, е четириядрен процесор. Разбира се, само за професионална употреба аудиоситемата е екстра, която излишно натоварва бюджета и не се използва ефективно, ето защо за същите пари процесорът може да се ъпгрейдне до четириядрен.
3000 лева: Ядро на “Dreamstation”. За толкова пари е повече от нормално да получите компютър мечта, от който не можете да очаквате нищо по-малко от производителност, достатъчна, за да играете и най-тежките игри при максимални графични настройки, безупречна аудиосистема, независимо дали играете, слушате музика или гледате HD филми. По правило видеоподситемата тук ще включва multi-CPU конфигурация. Процесорът, обема и количеството оперативна памет би трябвало да достигат и на професионалисти с високи хардуерни изисквания спрямо използваните от тях системи.
ПРОМЕНИТЕ
Конфигурациите не съдържат периферни устройства
Както и преди, препоръчаните системи не включват входни устройства като клавиатура, мишка или уебкамера. Причината за това е, че тези избори са наистина строго субективни и концепцията за универсалност и полезност от потребителска гледна точка е напълно неприложима към тях.
Промяна спрямо предишният формат е и изваждането на мониторите от конфигурациите. И наистина, освен, че към тях е напълно приложима философията за мишките и клавиатурите, изборът на монитор е в пряка зависимост от целите, за които ще използва потребителя съответната машина.
Пример 1: Комбинацията от евтиното ядро на HTPC и скъп качествен монитор с по-голям диагонал на екрана и *VA/IPS матрица изграждат развлекателна домашна мултимедийна платформа. В същото врееме, ако машината ще се изпозва за офис PC, стандартен монитор с TN матрица е далеч по-практичен и резонен избор.
Пример 2: Нека разгледаме “Dreamstation Mini”. Човек, който възнамерява да използва машината предимно с професионални приложения и за гледане на филми, отново би предпочел голям и качествен монитор с *VA/IPS матрица. Тя наистина има по-голямо време на реакция, но има ниско ниво на черния цвят, благодарение на което осигурява по-висока детайлност и контраст, особено в тъмните сцени. От друга страна, за геймъра е много по-важно малкото време на реакция на матрицата, затова изборът му с голяма вероятност би бил дисплей с TN матрица.
Забележка: Препоръки за покупка на компютърната периферия като монитори, мишки, клавиатури и мултифункционални устройства както и досега ще получавате от страниците на списанието и електронното издание както от състезателните тестове и обзори, така и от индивидуалните продуктови ревюта. Освен това, на очаквайте на страниците на PCWorld.bg новата рубрика „Продукт на месеца”, в която ще ви представяме най-актуалните и най-изгодните покупки в различни класове хардуерни устройства.
Цените са крайни и в лева
В предишния формат търпяхме критика заради обявяването на цените в долари и без ДДС. Към времето, в който стартирахме – през пролетта на миналата година, решението не бе лишено от своята логика, но реалностите се промениха, затова както бяхме убедени, че онова беше по-правилният подход в миналото, така сме уверени, че към днешна дата е най-удобно за крайния потребител цените да бъдат обявявани крайни, в лева след начислен ДДС.
Конкретните модели на компонентите се посочват единствено за процесорите и аудиоподсистемата
Аз и колегите ми сме хора, които ценим високо точността. Считаме за ценен експертния съвет, който ни насочва към конкретен продукт и на свой ред считаме за висока отговорност и привилегия възможността да ви предлагаме такава консултация на страниците на PC World и в електронното издание PCWorld.bg ежемесечно. По време на най-мащабните групови тестове, каквито са тези на дънни платки, видеокарти и памети, си партнираме с всички или почти всички български дистрибутори и ритейлъри, за да осигурим възможно най-голяма и интересна компонентна база за изследване. При все това, обаче, отчитаме, че София не е България, както се казва, и не всички от вас имат желание или/и възможност да отделят времеви и финансови ресурси, за да си сглобят система, в която са използвани компоненти 4-5 и повече различни фирми. Имаме изключително висок респект спрямо ценителите, които подхождат по този начин и считаме, че състезателните тестове в PC World напълно покриват и техните цели. Този проект, обаче, има за цел да служи на възможно най-голям кръг настоящи и бъдещи PC потребители, ето защо премахнахме препоръките за конкретни модели за болшинството компоненти. Причините за това са:
А) Запазваме указания за ключовите характеристики като чипсетите на дънните платки, графичните процесори на видеокартите, обема и типа на видеопаметта, капацитетите на твърдите дискове, мощността на захранващите блокове. Така оставаме достатъчно конкретни. Но в същото време.
Б) Даваме на вас, читателите, свободата на окончателния избор (не, че си я нямате по подразбиране), но не ви натоварваме с конкретните аргументи при избора си. Не по-маловажен е и фактът, че по този начин даваме възможност и на вас, и на хардуерните търговци да ви асемблират изцяло препоръчана система (която ви е допаднала), на база само на наличните им масови марки. Така нито на вас, нито на тях ще се налага неудобството от издирване на по-екзотичните модели, с които честичко си служихме в досегашния формат.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Вярваме, че в новия си формат проектът „PC на месеца” е доста по-разчупен и практичен от гледна точка на вас, нашата публика. Статиите запазват своята основна функция – предлагането на конкретен съвет при покупка. Освен това, както уточнихме, правим препоръчаните системи по-достъпни от гледна точка на различните вариации по темите при запазване на ключовите технически спецификации. Накрая, концепцията ни дава възможност да разглеждаме ежемесечните състезателни тестове и „PC на месеца” като допълващи се елементи на своеобразна екосистема, който ви осигурява екпертни съвети при покупка на компютърен хардуер и изгражда у вас висока информираност като клиенти и потребители.
Следва: Коментари по декемврийските конфигурации...
Коментари по системите
За 500 лева: Една година по-късно AMD продължава успешната си серия интегрирани чипсети. В момента AMD 790GX предлага най-производителната вградена графика на пазара, но чипсетът има цена и функционалност, превъзхождащи изискванията както на офис потребителя, така и на кинолюбителя, който би използвал системата в качеството й на HTPC. Разликата в производителността спрямо чипсета от среден клас AMD 780G, появил се в началото на пролетта са пренебрежими, особено на фона на много по-изгодната цена. Ето защо логично превърнахме 780G в основа на бюджетната PC система. За съжаление, тук все още не можем да предложим адекватна алтернавива с процесор на Intel. Собствените чипсети на компанията G3x и G4x предлагат недостатъчно висока производителност, а дъната с интегрираните видеорешения на Nvidia 9300/9400 от една страна са кът, а от друга – цените им са твърде високи на фона на предложението на AMD. Иначе, от бюджета успяхме да изстискаме и двуядрен процесор, с което се гордеем.
Опции за ъпгрейд: На кинолюбителите препоръчваме преди всичко инвестиция в по-обемен твърд диск – да речем за около 30 лева могат да се сдобият с 500 GB. Особено за офис потребителите, ползващи Vista, пък и с оглед на ниската цена, препоръчваме ъпгрейд до 4 GB (+ 55-60 лева) оперативна памет. Ако се намерят така наречените casual gamers, които все пак искат и да се пробват да поиграйват на тази машина, използването на Hybrid Crossfire с помощта на видеокарта от ниския глас, базирана на Radeon HD 3450 e някава опция за ъпгрейд.
За 800 лева: Тук няма да бъда многословен. Изцедихме максимума от двете системи с оглед на бюджета. Видеокарта, базирана на Radeon HD 4670 е най-изгодното като съотношение цена/производителност на цена малко под 200 лева.
Опции за ъпгрейд: Коментарът за евентуалното разширяване на оперативната памет до 4 GB е в сила и тук. Освен това, разбира се, претенциозните аудиофили трябва да помислят за ъпгрейд на звуковата карта и по-качествена аудиосистема. За още 60 лева можете да се сдобиете с твърд диск с обем 750 GB. Може би най-идеен тук е ъпгрейдът на видеокартата, ако сте по-сериозен играч. Видеокартите на базата на GeForce 9800 и Radeon HD 4830 (можете да прочетете обзора на страниците на PCWorld.bg) са най-изгодните алтернативи.
За 1500 лева: Базовите компоненти при AMD системата повтарят машината от по-ниския ценови клас. При Intel бюджета ни стигна и за Wolfdale просецор от серия E5xxx, който има два пъти повече кеш спрямо Е2180, използван в по-ниския клас. Повишаването на обема на паметта, разбира се, e доста благотворно при Intel, а и разликата в цената не е драстична. Останалата част от бюджета използвахме, за да се „обзаведем” с 4 GB RAM, качествена звукова карта и добра 5.1 акустика. Разбира се, това не би била адекватна геймърска машина без производителна видеокарта. Заради оптималното си съотношение между цена и производителност избираме Radeon HD 4850. Негов достоен опонент е видеокарта, базирана на GeForve GTX 260, така че die-hard феновете на Green Team могат спокойно да заложат на нея.
Oпции за ъпгрейд: За интелската система. Хардуерните ентусиасти могат да заложат на Wolfdale процесор от серия Е7ххх или Е8ххх. Освен това, и в двете системи за още 60-тина лева можете да се обзаведете с твърд диск с обем 750 GB.
За 3000 лева: При тази цена забележките и идеите за ъпгрейд би трябвало да са минимални. Започваме с коментара, че в този клас все още считаме алтернативата с платформа, изградена на базата на AMD Phenom X4 процесор за недостатъчно прагматична. Иначе – единствено тук използваме multi-GPU конфигурация, ето защо резонно трябваше да изберем и чипсет, поддържащ пълноценно Crossfire конфигурация (x16 + x16), какъвто е X48. Качествена видеокарта и озвучителна система допълват ядрото на „машината мечта”. Видеокартите са двойка Radeon HD 4850 базирани. Дискът - 750 GB. Без да надвишаваме твърде сериозно бюджета, парите ни стигаха за Kentsfield Q6600 или Yorkfield Q8300. Клокърите вероятно ще предпочетат първия; нашият избор стана, обаче, 45-нанометровият процесор.
Опции за ъпгрейд: За 70-тина лева отгоре можете да замените единичния 750 GB твърд диск за двойка с обеми по 500 GB, които можете да конфигурирате или да не конфигурирате в RAID 0 масив. Разбира се, ъпгрейд търпи и процесора, към модел от серия Q9xxx, но с оглед на натоварването в цената, особено геймърите могат и да предпочетат ъпгрейд на видеоподсистемата с двойка видеокарти, базирани на Radeon HD 4870.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!