Н ашумелият епълски продукт iPhone се сдоби с още една атрактивна характеристика. От края на миналата седмица в магазините на компанията - известните AppStore, е достъпно приложение за гласово търсене.
Технологията е разработена от "Гугъл", като по-далечната цел на интернет гиганта е да снабди с нея всички мобилни устройства, проектирани на платформа "Андроид", която се подкрепя от лидера в уеб търсенето.
Въвеждането на гласово търсене в смартфони е еволюционна стъпка за "Гугъл", коментираха анализатори от Sterling Market Intelligence. Компанията вече лансира подобен клиентски софтуер за устройствата BllackBerry, но той е ограничен само за гласово търсене в карти.
Основата, върху която ще се предлагат гласовите услуги, е технологията GOOG411. Но как работи гласовото търсене в айфон? Както можеше да се очаква от "Гугъл" - просто.
Потребителят на iPhone задава въпрос, например "Къде е най-близкият Макдоналдс?" или "Колко широк е Големият каньон?"
Гласът се преобразува в цифров файл, който се предава към сървър на "Гугъл". Ако безжичната връзка е бърза, след секунди Google Search връща резултат, който винаги включва и локална информация, разкрива Ню Йорк Таймс, като се позова на тест, извършен от двама служители на интернет компанията.
Дали разпознаването на глас е достатъчно добро? В голяма степен да и именно това е дало увереност на "Гугъл" да лансира технологията, коментират анализаторите от Sterling.
Конкурентите на "Гугъл", гигантите "Яху" и "Майкрософт", вече предлагат гласово търсене за мобилни телефони. Услугата Tellme на "Майкрософт" дава на потребителите информация в специфични категории, като филми, карти и упътвания. "Яху" предлага гласови услуги чрез своята платформа oneSearch.
Първата компания, която въведе гласово търсене в айфон, беше Dial Directions. Нейната технология обаче е ограничена до избрани локални сайтове през Safari браузър.
Анализаторите очакват гласовото търсене да бъде атрактивно поле за изява за разработчиците. Пазарът на технологии за разпознаване на говор достигна 1 млрд. долара през 2006 г., а прогнозите на Datamonitor възлизат на 2,6 млрд. през 2009-а.
Играчите в индустрията се подготвят за очаквания бум. Разработчикът на софтуер за разпознаване на глас Nuance Communications погълна по-рано този месец австрийската Philips Speech Recognition Systems за сумата от 96,1 млн.
Примамливи се оказаха нейните решения за разпознаване на глас, достъпни на 25 езика.
Като цяло, гласовото разпознаване за мобилни телефони още не е достатъчно усъвършенствано и няма да получи широка популярност, преди разработчиците да подобрят значително качеството.
"Гугъл" обаче ще успее да наложи своята нова технология като опция за смартфоните, прогнозират от Sterling.
Приложението е особено полезно, когато потребителят извършва просто търсене или се обажда на справочна услуга, като избягва набирането с клавиатурата, докато шофира.
Друго предимство на гласовото търсене се проявява при по-дълги запитвания, които са неудобни за въвеждане. Точността обаче ще бъде решаващ фактор за успеха на технологията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!