По-рано през седмицата групата се срещна с министър-председателя Симеон Сакскобургготски, който им връчи българския трибагреник с пожеланието да покорят върха безпрепятствено и леко и да развеят знамето ни. Премиерът подари на всеки от тях и значка с българския трикольор, каквато самият той носи на ревера си.
Алпинистите от своя страна му подариха плакет на експедицията, който премиерът ще държи на бюрото си до успешното им завръщане в родината. Сателитна връзка ще осигурява през цялото време контакта им с България.
Министърът на младежта и спорта Васил Иванов-Лучано, който също присъства на срещата с премиера, пожела на младите членове на експедицията да достигнат своя връх, както поколението алпинисти преди тях, и изрази надежда, че в рамките на тази мисия българка ще покори за първи път Еверест.
Лучано е патрон на експедицията, а Министерството на младежта и спорта осигурило 150 000 евро за нейната финансова реализация, информира правителствената пресслужба.
В петък алпинистите бяха приети и от президента Георги Първанов, който ги дари с малка икона на св.Иван Рилски, покровителя на българите. Убеден съм, че и светецът, вси светии заедно с всички наши сънародници ще бъдат с вас в тези изпитания, каза държавният глава. Той определи начинанието им като изключително предизвикателство и заради факта, че експедицията се реализира при проблеми от финансов характер, поради което на определен етап ще работи без помощта на шерпи.
Тази неделя алпинистите отлитат за непалската столица Катманду, откъдето с джипове ще потеглят за базов лагер, който се намира на 5200 м надморска височина. След няколкодневен престой групата ще се придвижи нагоре с тибетски якове, за да достигне 6400 м. Междинните лагери до върха са три: на 7000 м при Чанк Ла, на 7500 м и на 8200 м надморска височина.
При хубаво време се очаква българите да достигнат върха през май и да се завърнат у нас през юни.
Миналата година се навършиха 50 години от покоряването на Еверест. Днес най-високият връх на Хималаите се издига на 8848,45 м надморска височина в сравнение с 1966 г., когато е бил 8849,75 м. Неотдавна китайски учени установили, че за последните 37 години височината му е намаляла със 130 см.
Новата експедиция е посветена и на 20-годишнината от първото българско изкачване на върха. През 1984 г. нашите алпинисти атакуват Еверест откъм Западния гребен и догоре стигат Христо Проданов (на 20 април, след атака без кислород, загинал на слизане), Иван Вълчев и Методи Савов (8 май), Кирил Досков и Николай Петков (9 май).
На 20 май 1997 година по китайския маршрут от север върха изкачва и Дойчин Василев, пише в българския минисайт за албума "Еверест: Историята на хималайския гигант", издаден у нас миналата година от "Егмонт България".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!