Патриархът на Българската православна църква ще извърши и водосвет на бойните знамена пред Паметника на незнайния воин, съобщиха от пресцентъра на Министерството на отбраната. Ритуалът ще започне в 11 ч.
Първият водосвет на армията е направен на 19 август 917 г. преди битката при Ахелой. Ритуалът се извършва редовно от 1879 г. до 1946 г. При военна обстановка се освещават военните части и бойните знамена. На 6 януари 1993 г. със заповед на министъра на отбраната се възобновява българската традиция на Богоявление да се освещават бойните знамена на Българската армия.
Отново два кръста ще бъдат хвърлени в пловдивската река Марица на този ден. От 11,30 ч. на Пешеходния мост на реката митрополит Арсений и свещеници от пловдивските православни храмове ще отслужат Велик водосвет. Ритуалът, наречен още "хвърлянето на кръста", ще бъде предшестван от Тържествена света литургия в катедралния храм от 8,30 ч. Свещениците и богомолците ще се придвижат до реката с традиционното литийно шествие, което ще започне от църквата в 10 ч., уточни отец Апостол. От 11 ч. на пл. "Съединение" митрополит Арсений ще благослови бойните знамена на поделенията от пловдивския гарнизон.
По традиция в ледените води на Марица ще бъде хвърлен и втори кръст от църковни служители на Пименовия (алтернативен) синод. Водосветът ще бъде отслужен в 11 ч. от дядо Борис на южния бряг на реката до моста за Международния панаир.
Бургазлии ще скачат в морето за традиционното вадене на кръста на Йордановден при температура на водата под 6 градуса, според прогнозата на метеорологичната служба в града. Температурата на въздуха ще е минусова, очакват синоптиците. Записването на кандидати да извадят кръста от морето ще стане на сутринта преди ритуала, предвиден за 11,30 ч. от моста в Морската градина.
Само пълнолетни ще получат разрешение да участват в спасяването на Светия кръст на Йордановден в Бургас. Ограничението се налага заради ниските температури на въздуха и водата в морския град. За да се избегнат инциденти по време на ритуала, и тази година няма да се допускат граждани на моста. Преди да застанат на платформата, от която ще се хвърлят в морето, всички желаещи ще трябва да представят документи за самоличност и да преминат медицински преглед.
Честването на големия християнски празник ще започне с Празнична Богоявленска служба със Златоустова света литургия в най-големия бургаски храм "Св. св. Кирил и Методий". От 11 ч. на площада пред църквата Сливенският митрополит Йоаникий ще благослови представителни части родове войски на Бургаския гарнизон и ще освети бойните им знамена. Празникът ще продължи с литийно шествие по улиците "Александровска" и "Богориди" до моста в Морската градина, откъдето ще бъде хвърлен кръстът, пояснява "Дарик".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!