7-те серии по автобиографичния сценарий на Георги Мишев (който навърши 70 г. преди броени дни, на 3 ноември) взеха специалния приз в първи раздел.
За разлика от предишния мащабен проект на писателя - "Дунав мост", който предизвика противоречиви реакции, но си остава най-излъчваният роден сериал от последните 10 години, сега предварителните отзиви за "Патриархат" са общо взето възторжени.
Българският филм си поделя специалното отличие с руския "Червеният площад" по бестселъра на Едуард Топол.
Той пресъздава събитията от началото на 80-те около тайнствената смърт на зам.-началника на КГБ Цвигун и съперничеството между съветските тайни служби и управляващата партия КПСС.
Голямата награда "Златната ракла" бе присъдена на двусерийния "Вирджиния - монахинята от Монца" на италианската РАИ, който разказва действителната история на млада жена, живяла през XVII век.
Друг БГ сериал - "Хотел България" на Нова телевизия, който трябваше да стане 200 епизода, но бе спрян след 82-рия, също бе отличен на тв фестивала.
Поредицата по сценарий на ректора на НАТФИЗ Станислав Семерджиев получи наградите на Община Пловдив и новоучредения почетен диплом на асоциация "Академика 21", обединяваща хабилитираните преподаватели по екранни изкуства у нас.
Български филм взе голямата награда "Златната ракла" и във втори раздел - тв творби за деца и юноши. В 15-минутния "Монета във въздуха" на БНТ (реж. Зоя Касамакова) играе малкият Богдан Плаков.
Норвежкият "Линус и неговите приятели", който остана със специалната награда за сериал/част от сериал, спечели и симпатиите на детското жури от Пловдив.
Руският "Тайният знак: Формулата на щастието" пък бе поощрен за усилията в опазването на подрастващите от гибелното влияние на наркотиците в престъпния свят.
Специални дипломи от журито получиха финландския "Лятото на Лаура" и дебюта на реж. Ивайло Драганов "Новата кола на татко".
Трагично загинал режисьор с посмъртна награда за документалистика
В третия раздел - за документални филми и актуални репортажи, специална награда посмъртно бе присъдена на миналогодишния лауреат Тамирлан Казиханов.
Той трябваше да представи в Пловдив новия си филм "Майка на войник" за конфликта в Чечения, но загина в Налчик на 13 октомври, докато снимаше нападението на въоръжените групировки в столицата на Кабардино-Балкирия.
Кадрите от последните минути на живота му журналистката от БНТ Даниела Кънева монтира в късометражен филм, озаглавен "Да заснемеш смъртта си".
Голямата награда в документалното кино получи руският "Рози за сеньора Раиса", история на италианец, който в продължение на 40 години издирва майка си - рускиня, попаднала в сталинистки лагер след Втората световна война. Сеньора Раиса от заглавието е покойната вече съпруга на бившия съветски президент Михаил Горбачов.
Специалната награда на журито взе френският "Жени без лица", разказващ за десетките случаи с млади жени в Бангладеш, които биват заливани с киселина, ако откажат женитба - или просто секс.
Единственият български филм с приз в този раздел стана "Изкачване" на Пенка Монова и Владислав Ковачев, продуциран от Ринг тв. Заедно с испанския "Пътят на идалгото", посветен на 400-годишнината от създаването на романа "Дон Кихот", той получи наградата на фестивалните домакини от "Новотел Пловдив".
Азнавур - най-добър актьор
Шарл Азнавур е бил първият и единствен избор за героя от книгата на Оноре дьо Балзак, разказа продуцентът на "Дядо Горио". Любимият на няколко поколения френски певец вече има участия в доста филми, а представеният в Пловдив е по сценарий на Жан-Клод Кариер.
Със съответната награда за женска роля бе отличена Джонг-Ок Бае от корейския "Моят стар дом".
"Легенда за белия глиган" донесе приз на децата актьори Стефан Щерев, Теодор Данов и Константин Чичев. Продължението на "Резерват за розови пеликани" ни връща отново в санаториума за борба с детското затлъстяване.
Още отличия
Асоциацията на тв операторите отличи колегата си Стефан Куцаров за филма "Неудобният д-р Кръстев". Документалният филм за създателя на кръга "Мисъл" взе и една от четирите награди на Националния център за книгата.
Останалите три отличени заглавия бяха "Пътят на идалгото", "Дядо Горио" и "Принцът и просякът" на Мариана Евстатиева-Биолчева, който взе и приза на БНТ на името на Галя Бъчварова.
На 30-ото издание на "Златната ракла" от 29 октомври до 5 ноември участваха 26 държави от Европа, Азия и Австралия, представлявани от 75 телевизионни организации и независими продуценти.
Над 80 филма се състезаваха в три раздела - телевизионни филми и сериали за възрастни, телевизионни филми и сериали за деца и юноши, документални филми и актуални репортажи. 26 бяха заглавията в извънконкурсната програма.
Трите международни журита по традиция се оглавяваха от представители на страната домакин, като тази година бяха поканени режисьори. Акад. Людмил Стайков ръководеше оценяването на първия раздел, а Михаил Мелтев и Станимир Трифонов - съответно на детските и документалните филми.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!