"Първанов търси хора с идеи", пише "24 часа". Хора със свежи идеи, които могат да извадят националния дебат от периферните и незначителни теми, в които е затънал, търси президентът Георги Първанов.
Вчера, три месеца след преизбирането му, той представи 28 души от екипа си, с който ще работи през втория си мандат. Те са избрани според четири принципа: приемственост, надпартийност, експертност и засилено гражданско присъствие.
Ще се търсят млади политолози, икономисти и международници, които да захранват президента с радикални и смели идеи. Първанов заяви амбиция през втория си мандат да води по-активна и ефективна политика, като вместо да реагира на другите ще работи изпреварващо и ще предлага идеи и решения.
Президентът окачестви опита за номиниране на 5-те медсестри и д-р Георгиев за евродепутати като голям грях за онези, които се опитват да спекулират партийно с медиците и да извлекат евтин дивидент. По въпроса за президенска партия той припомни, че вече е бил лидер на партия и няма намерение да започва отначало с партийното строителство.
"Първанов хвърли ръкавица на партиите", е коментарът в "Стандарт". Според преценката на автора Георги Първанов държи да остане в летописа на страната не само като първия, повторил мандата си, но и като най-добрия държавен глава на България.
Пред себе си той има поне още пет години, за да докаже на всички лидери - и свои, и чужди, как се правят нещата в политиката и управлението на държавата. Това е амбицията, която прозира ясно в посланията на президента.
"Предсрочни избори на хоризонта", е водещо заглавие в "Монитор". Курс към предсрочни парламентарни избори ще поеме ГЕРБ след вота за евродепутати. Очаква се през май партията да вземе най-голям процент.
Проучванията на социологическите агенции през последните седмици показват, че хората на Бойко Борисов имат възможност да вкарат четирима и повече депутати в Европарламента.
Ако ГЕРБ вземат повече мандати от партиите в тройната коалиция, това ще означава, че те са направили пробив в политическата система на страната.
Така ГЕРБ ще стане първа политическа сила. В същото време тя не участва в управлението на държавата. Именно това ще бъде основание да поиска промяна на политическия модел у нас.
Борисов прогнозира, че предсрочните избори ще са след февруари догодина. Катализатор на този процес ще е затварянето на ТЕЦ "Марица Изток" 1 и "Марица Изток" 2 за ремонт. Това ще доведе до енергийна криза не само у нас, а и на Балканите, което ще бъде завършващ удар срещу управляващата тройна коалиция.
"Червените на вота с числото на Бога", отбелязва "Труд". Вчера ЦИК с жребий определи номерата, под които ще се състезават кандидатите за Страсбург.
Общо желаещите са 16 - четиринадесет са партии и коалиции, а независимите кандидати са двама. Червените, които се явяват като ПЕС (Платформа европейски социалисти), са под номер 7, определен от тях като хубаво, библейско число.
Десетката грабна партия ГЕРБ - според тях числото на победата. Бюлетината на НДСВ ще е под номер 11, а на ДПС под номер 14. До края на следващата седмица ЦИК ще пусне разяснителни клипове как се гласува.
"Уседналостта остава извън контрол", признава пред "Труд" Александър Петров, зам.-председател на ЦИК.
Той пояснява, че след 1 януари 2007 г. регистрация се прави само на границите извън ЕС - това са трите страни Турция, Македония и Сърбия. Само там се следи стриктно кои български граждани влизат и излизат.
Цялото движение на българските граждани през другите граници е с облекчен контролен режим на регистрация. Така че практически уседналостта у нас не може да се контролира тотално. Но при сигнали от политическите субекти за нарушения ще се проверява верността на декларираното.
"Партиите скриха благодетелите си", пише "Труд". Дарителите на партиите намаляха, откакто имената им трябва да се декларират публично, обяви вчера членът на Сметната палата Коста Костов.
Най-фрапиращ е примерът с ДПС, което за 2005 г. е имало 846 000 лв. дарения, а за 2006 г. те са нулеви.
Вчера Сметната палата огласи отчетите за приходите и разходите на политическите сили за 2006 г. 106 партии са отчели счетоводството си, както изисква законът. През 2006 г. това направиха само 63. 253 формации не са подали отчет и затова ще бъдат отрязани от участие в избори за следващите три години.
"Ако ни изхвърлят от коалицията, ще ни скочи рейтингът", смята Владимир Каролев. Той е в ядрото на икономическия екип на царя, общински съветник от НДСВ.
Наскоро бе избран за един от 8-те координатори, които ще следят за работата на депутатите по райони.
В интервю за "24 часа" Каролев обяснява новите си ангажименти:
"Царят поиска да се засили организационната работа, тъй като НДСВ е електорален тип партия и се активира само преди избори. За съжаление депутатите и особено координаторите не работят достатъчно по структурите, може би защото нямат време. Затова политическият съвет реши да създаде група от 8 души, които са склонни да попътуват, да прегледат състоянието им и да помагат."
"БСП пак ще храни народа с вяра", коментира "Сега". В центъра на вниманието са идеите за социален, икономически и демографски просперитет, които БСП лансира.
Според автора целта на социалистите е била да подготвят чиновниците с предизборна социално-икономическа програма. Избори идват и социалистите дълго са се питали с какви невероятни идеи за благоденствие да сразят избирателя.
Затова са седнали и са събрали накуп всички оптимистични теории за българската икономика и галещите ухото предложения в една програма. За съжаление мечтите рядко стават реалност, е заключението в публикацията.
Лидия Шулева, депутат от НДСВ, представя своето виждане за програмата на БСП в интервю под заглавие "Спестеният данък да стане допълнителна пенсия".
Пред "Монитор" тя казва, че в програмата има много разумни и приемливи предложения. Друг е въпросът, че голяма част от тях не са нови, а представляват доразвиване и обогатяване на започнати вече неща.
"Две са всъщност основните ми критики - първото, че тези пожелания и обещания са хубави, но при някои от тях има вътрешни противоречия и второ, че не са очертани организационните и финансовите ресурси, с които да се реализират, т.е. не е отговорено на въпроса "Как".
Според Шулева преди да се говори за растеж на доходи, трябва да се говори за политика по заетостта, образование, квалификация на кадрите, все инвестиции, които водят до по-високи доходи.
"Новите (стари) идеи на БСП", е коментарът в "Дневник". Посочва се, че програмата на БСП е типичен пример за кейнсианско стимулиране на икономиката - намаляват се до известна степен данъците и заедно с тях значително се повишават разходите.
Изглежда, че авторите на програмата възнамеряват да прекратят относително разумната фискална политика досега, като ще се премине към бюджетни дефицити. Това обаче може да постави под съмнение финансовата стабилност на страната, като застраши и валутния борд.
Непоследователната политика, която не включва реформи за повишаване ефективността на бюджетните разходи, ще представлява негативен сигнал за инвеститорите, алармира авторът.
"Омбудсманът ще контролира полицията", отбелязва "Труд". Омбудсманът на България Гиньо Ганев ще извършва внезапни проверки в полицейските управления в страната.
Това стана ясно вчера, след като обшественият защитник и вътрешният министър Румен Петков подписаха протокол за взаимодействие между институциите за осъществяване на граждански контрол.
МВР даде знак, че се грижи за върховенството на закона, както и за защитата на правата на гражданите, заяви Ганев.
"Много е важно служителите на вътрешното министерство да имат съзнанието, че са подкрепяни от институциите. И едновременно с това да знаят, че са обект на добронамерен контрол от страна на омбудсмана", коментира Румен Петков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!