Г одежът е отложен, тъй като бе преценено, че двете страни са прекалено отдалечени от нивото на живот в общността, обобщава Патрик Адан от РФИ по повод вчерашния доклад на Оли Рен.
Все пак целта за присъединяване на 1 януари 2007 остава, но България и Румъния имат четири месеца на разположение, за да предприемат серия от спешни действия, дополва френското радио.
Проблемните области са вече по-малко - шест черни точки за София срещу 16 през октомври м.г. и четири за Букурещ срещу 14 през октомври.
Сред проблемните области за България са съдебната система и липсата на резултати в борбата срещу организираната престъпност, контрабандата и прането на пари. Напредъкът в Румъния в тези области задоволява европейците.
Комисията очаква подобрения в селското стопанство на тези държави и особено в събиранете на информация за болестите по животнити, за да бъдат усвоени европейските помощи, но и за да могат двете страни да изнасят месо.
Поискан бе и по-добър граничен контрол, тъй като след приъсъединяването си двете страни ще станат външни граници на ЕС, пояснява РФИ.
Отлагане на решението за влизането на България и Румъния в ЕС, пише в заглавие и френският в. Монд. Изданието припомня, че според договорите, макар и предвидено за 1 януари 2007 г., присъединяване към 25-те може да бъде отложено с една година, ако двете страни не покажат напредък.
Предпазни клаузи може да прекъснат за три месеца изпълнението на някои права в случай на затруднения, най-вече по отношение на вътрешния пазар и правосъдието, пояснява вестникът.
Подчертава се още, че докладът на Оли Рен признава усилията на двете страни, но набляга на важните проблеми, които остават и които изискват спешни действия.
Партията на европейските социалисти се е обявила срещу всяко отлагане на България и Румъния. Председателят й Пол Нируп Расмусен е обяснил каква е заплахата, ако има неоправдано отлагане на членството на София и Букурещ.
Букурещ и София имат четири месеца, за да се докажат, посочва в заглавие Фигаро и припомня шестте проблемни области в България, в които тя трябва да положи още усилия.
Пред изискванията на Брюксел двете страни демонстрираха оптимизъм, коментира изданието. Румънският премиер Калин Таричану заяви, че приемането на страната му през 2007 г. е "напълно възможно", цитира го вестникът и констатира същия тон от страна на България: "Остават 227 дни (до 1 януари 2007 г.), можем да се справим", цитиран е нашият министър по европейските въпроси Меглена Кунева.
"ЕС отлага решението си за интеграцията на Румъния и България" е заглавието и в Либерасион. Ако в следващият си доклад Комисията сметне, че двете страни са напреднали достатъчно, но че някои сериозни проблеми остават, тя може да реши да задейства предпазни клаузи.
Те могат да бъдат активирани до три години след приемането на София и Букурещ, обяснява вестникът. Това означава, че те могат да бъдат изключени от политиката на общността в областите, в които не са на ниво.
При всички случаи България и Румъния ще станат членки на ЕС най-късно на 1 януари 2008 г., като така ще прибавят още 30 млн. граждани към европейското семейство и ще допълнят голямото разширяване от 2004 г., когато ЕС прие 10 нови държави, припомня изданието.