С ъбитията през 2007 промениха политическата сцена у нас без да доведат до радикален обрат.
Учредената преди година партия на Бойко Борисов ГЕРБ е вече първа политическа сила, след като спечели изборите за евродепутати и затвърди успеха си на местните.
След скандален конгрес НДСВ се разцепи и роди нова парламентарна група.
Управляващата коалиция запази мнозинството си, но се породи съмнение за възможността й да прокарва решения, изискващи квалифицирано мнозинство.
СДС е с нов лидер, който се опитва да намери новата визия за дясното.
За БСП годината бе белязана от вътрешни противоречия, а двата избора през годината регистрираха спад на електората й. От централата на "Позитано" често повтарят, че това е нормално в средата на мандата, но същевременно имаше и признания, че не са отговарили на очакванията на избирателите си.
Едно от най-големите изпитания за управляващите бе корупционният скандал, определян като безпрецедентен след началото на демократичните промени, в който бяха замесени шефът на националното следствие Ангел Александров и министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров.
Стигна се до оставки и промени в кабинета.
За ДПС годината бе успешна. На изборите движението разшири влиянието си и вече има представители в черноморски общини като запази и присъствието си в местата, които управляваше и досега.
Според анализатори обаче Доган колкото повече печели, губи в дългосрочен план, тъй като е все по-нежелан партньор.
За СДС и ДСБ годината донесе мъчително обединение за местния вот в София. Техният кандидат Мартин Заимов бе втори по резултат след Бойко Борисов. Десните се явиха в коалиция и на много места в страната.
Проблем за дясното остава връзката с ГЕРБ. Избраният в средата на юли за лидер на СДС Пламен Юруков се обяви за отваряне на партията и готовност за разговори не само с традиционните десни партньори, но и с ГЕРБ и дори с ДПС.
От ДСБ заявиха, че търсят сътрудничество вдясно, но се готвят за самостоятелно участие. Изненадващо лидерът на тъмносините Иван Костов заяви в края на годината, че с ГЕРБ имат обща цел - да свалят от власт БСП и ДПС.
"Атака" спечели стабилни позиции в местната власт, дори поста председател на общинския съвет в Бургас. Лидерът на партия Волен Сидеров смекчи изказа си на краен националист.
Новото в политиката тази година дойде от страна на предприемачите, които учредиха свои формации и участваха пряко в местните избори. Новата партия ЛИДЕР се смята за близка до бизнесмена Христо Ковачки. Братя Диневи се явиха със своя формация - коалиция МОРЕ, на вота в Несебър.
Местните избори обаче родиха феномена "купуване на гласове", определян от наблюдатели като безпрецедентен по размери в сравнение с предишни избори. Рекорден е и броят на съдебните дела по жалби за касиране на изборите, по много от които все още се чакат решения от Върховния административен съд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!