Сд д двудневни консултации с 207 срещу 1 гласа депутатите приеха декларация за кризата в Македония. Чрез документа българският парламент се обяви в защита на суверинитета, независимостта и териториалната цялост на Македония. Като "недопустима" се определя агресията на албанските групировки в района и опитите за прехвърляне на юг на рисковете и проблемите в Косово. Депутатите пледират за бързи, категорични и адекватни действия от страна на ООН, Съвета за сигурност и сътрудничество в Европа, ЕС и НАТО. Според тях международната общност трябва да гарантира цялостното и точното прилагане на резолюция 12/44 на Съвета за сигурност на ООН за поддържане на мира и стабилността на Балканите като неделима част от Европа. КФОР трябва да изпълни всички свои ангажименти, за да гарантира сигурността в региона, се казва още в документа. Последната точка на декларацията, регламентира индиректно ненамеса на наши войскови части в конфликта. Тя гласи, че България ще се придържа и занапред към международните си ангажименти, произтичащи от досега взетите решения на Съвета за сигурност на ООН, свързани с гарантирането на мира и сигурността в Югоизточна Европа.
След гласуването мнозинстото поздрави опонентите си за разумната им позиция по приемането на парламентарната позиция. По време на предварителните дискусии "против" се обявиха само Стефан Гайтанджиев, Велко Вълканов и Веселин Бончев. Те не били съгласни със засвидетелстваното признание за умиротворителната и стабилизираща роля на НАТО на Балканите. В края на краищата обаче срещу декларацията гласува само хардлайнерът Гайтанджиев. След вота червеният Александър Лилов определи документа като "тежък" и "достоен" финал на мандата на този парламент. Според него в този случай консенсусът между политическите сили бил разумен и достоен.
207 срещу 1 за декларация за кризата в Македония
След двудневни консултации с 207 срещу 1 гласа депутатите приеха декларация за кризата в Македония. Чрез документа българският парламент се обяви в защита на суверинитета, независимостта и териториалната цялост на Македония. Като "недопустима" се определя агресията на албанските групировки в района и опитите за прехвърляне на юг на рисковете и проблемите в Косово. Депутатите пледират за бързи, категорични и адекватни действия от страна на ООН, Съвета за сигурност и сътрудничество в Европа, ЕС и НАТО.
9 март 2001, 14:01
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!