З дравен омбудсман ще следи дали се зачитат правата на пациентите в лечебните заведения, като всеки пациент ще има право на обезщетение, ако здравето му бъде увредено заради експеримент, терапевтична или диагностична процедура.
Това предвиждат приетите на първо четене от Народното събрание три законопроекта за правата на пациента, информира "Дарик радио".
Законопроектите са внесени от група депутати от ДСБ, от НДСВ и от депутати от левицата.
Проектът на Коалиция за България е написан в началото на мандата на този парламент, когато сред вносителите са били тогавашните народни представители, сега министри, Радослав Гайдарски и Емилия Масларова.
И трите проекта предвиждат правото на пациента да бъде информиран за здравословното му състояние и за лечението, което ще му се прилага.
Предложението на ДСБ забранява извършването на каквато и да е медицинска помощ, докато пациентът не е предоставил своето информирано съгласие за нея. То ще се дава писмено, устно или чрез действия, от които ще се подразбира волята му.
Тъмносините предлагат на територията на всяка област да се създаде Комисия по правата на пациента, до която всеки може да изпраща жалби за нарушаване на правата му.
От левицата и НДСВ предлагат за нарушаването на закона да следят Регионалните центрове по здравеопазване, като се създаде и Национален съвет по етика и права на пациента.
Парламентът отложи разглеждането на въпроса за това как да бъдат изплатени задълженията на болниците, допълва още "Дарик".
В първия пленарен ден за месеца групата на БНС използва правото си на първо предложение в програмата и на това основание започна обсъждането на проекторешението за дълговете на болниците.
То е внесено още през март от Стела Банкова и Минчо Христов. Тогава двамата предлагаха задълженията да бъдат покрити от бюджетния излишък за миналата година.
По-късно, през май, здравната комисия обсъди идеята и предложи проект за решение на Народното събрание, с което да бъде възложено на правителството да изготви механизъм за изплащането на дълговете на болниците, натрупани през 2005-а.
Председателят на бюджетната парламентарна комисия Петър Димитров беше категоричен, че комисията не може да разглежда подобен проект.
Да се преразглежда бюджет за минала година е абсурдно и невъзможно, заяви Димитров, който пое ангажимент при обсъждането на проектобюджета за догодина в комисията да се видят възможностите за решаване на въпроса с дълговете на болниците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!