Н ародното събрание избра Маргарита Пешева за член на Съвета за електронни медии (СЕМ) от парламентарната квота. Със 138 гласа "за", 17 "против" и 14 "въздържали се" депутатите подкрепиха проекторешението, внесено от Михаил Миков (БСП), Анелия Мингова (НДСВ) и Лютви Местан (ДПС).
Парламентът отхвърли предложенията на ДСБ и ОДС Георги Лозанов да влезе отново сред медийните надзорници.
Не бяха подложени на гласуване кандидатурите на Анна Хаджиева, издигната от независимата депутатка Мария Капон, и на Константин Марков, предложен от Любен Дилов-син (ОДС), тъй като те са постъпили след предложението на мнозинството, което получи необходимата подкрепа.
Пешева бе одобрена вчера и от парламентарната комисия по гражданското общество и медиите, на чието заседание я подкрепиха осем депутати, двама бяха против и един се въздържа. Другите две кандитатури - на Тодор Токин, предложен от БНС, и Ивайло Малинов, издигнат от НДСВ, бяха оттеглени.
Приоритет в работата на СЕМ ще бъдат лицензирането на нови радио- и тв програми и старта на регионалните бюра за мониторинг, коментира по-късно Пешева.
Според нея това е важен проблем за равнопоставеността в медийната среда, за създаването на нормален законов режим на лицензиране, който изцяло изхожда от прироритетите и правилата, заложени в медийния закон.
На въпрос, свързан с опасенията на опозицията за корупция при лицензирането, Пешева увери, че не би си позволила да допусне подобно нещо.
Според нея един от начините за преодоляване на подобен проблем е СЕМ да работи в атмосфера на публичност и прозрачност.
В медийния закон изрично е постановено, че лицензирането на нови радио- и тв програми става чрез конкурс, не е предвиден механизъм за лицензиране по друг път, но право на Народното събрание е да реши този проблем, отбеляза Пешева.
Според Дилов-син обаче с нейния избор СЕМ, който не се слави с особен авторитет и в медийните среди, и в обществото, не е придобил нов прилив на авторитет.
Изборът за член на надзорния орган е било необосновано протакан, а накрая депутатите са присъствали на изумителен фарс, коментира той.
Опозицията е направила своите предложения още в края на миналата година, но едва на 12 април управляващите са успели да се обединят около фигура, която да предложат, припомни депутатът.
Днес бяхме свидетели на поредица от дълбоки недоразумения, които ми дават основания да направя аналогия и да кажа, че ние "не избрахме член на саморегулиращ се медиен орган, а поредното куче Лайка за полет, който се пилотира от съвсем друго място", заяви Дилов-син.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!