М нозинството в парламента одобри правителството да похарчи 900 млн. лева от излишъка на бюджета за 2007 г.
С 98 гласа "за" бе прието използването на допълнителни бюджетни кредити по републиканския бюджет за сметка на преизпълнението на приходите за 2007 г.
Искането на правителството бе за сума от излишъка в размер до 700 млн. лева. При обсъждането на проекторешението в сряда председателят на комисията по икономическа политика Йордан Цонев (ДПС) предложи тези средства да бъдат до 900 млн. лева.
Освен тази сума Министерски съвет има право да похарчи 300 млн. лева без разрешение от Народното събрание, с което общите средства, които ще бъдат изхарчени стават 1,2 млрд. лева.
Средствата от бюджетния излишък ще бъдат разпределени
за изграждане на пътна, железопътна, екологична и друга инфраструктура,
както и за метрото в София.
Те ще бъдат използвани и за изпълнение на поети ангажименти по главите "Енергетика" и "Телекомуникации" от Договора да присъединяване на България към ЕС, както и за отпускане на временни безлихвени заеми на общините от централния бюджет за финансиране на разходи, в т.ч. за ДДС, по одобрени проекти и програми, съфинансирани от ЕС.
Предвидено е също до 31 май 2008 г. министърът на финансите да преведе допълнително средства в Държавния фонд за гарантиране устойчивостта на държавната пенсионна система.
Опозицията напусна залата при гласуването след като беше отхвърлено предложението на депутата от ДСБ Антонела Понева част от средствата да отидат за изплащане на 13-а заплата и по една средна пенсия на всеки пенсионер.
Депутатът от ДСБ Евгени Чачев настоя гласуването да се отложи, защото
нямало точни списъци на проектите с ясни разчети
на средствата, които ще бъдат заделени за тях, но предложението му не беше прието.
Управляващото мнозинство създаде през последните 24 часа своя черна каса за 1,2 млрд. лева, заяви Веселин Методиев от ДСБ по повод решението. Свидетели сме на най-мащабното преразпределение на пари в партийните каси, каза той.
Прокуратурата да се самосезира настояха депутатите от ОДС. Според Мартин Димитров
около 70% от тези пари вече са похарчени
и искането на правителството е просто за узаконяване на незаконно изразходваните средства през годината.
Останалите 30% създават възможности за корупция, понеже най-краткият срок за обявяване на обществена поръчка е 22 дни, а до края на годината остават 19, обясни Ясен Попвасилев. По-голямата част от тези средства ще отидат в партийните каси, коментира още той.
Зам.-финансовият министър Любомир Дацов посочи, че онези пари от отпуснатите 1,2 млрд. лева от излишъка, които не бъдат усвоени, ще бъдат върнати в излишъка на бюджета. Това става всяка година и през последните обикновено се връщат от 60 до 100 млн. лева, защото не са били усвоени целево.
Той обясни, че няма списъци на проектите, за които ще бъдат похарчени парите, тъй като се изготвят от секторните министерства, а финансовото ведомство носи отговорност за общия поток.
Търговете и обществените поръчки се провеждат от различните министерства и те носят пряка отговорност за това как се харчат парите. Има и контролни органи като Сметната палата, добави Дацов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!