П редседателят на Върховния касационен съд (ВКС) Иван Григоров и колегата му от Върховния административен съд (ВАС) Константин Пенчев изразиха съмнение доколко предложените нови промени в конституцията са достатъчни за ефективната работа на съдебната система и дали част от тях са необходими.
Двамата, заедно със зам.-главния прокурор Валери Първанов и зам.-директора на Националната следствена служба Румен Георгиев, бяха изслушани от временната парламентарна комисия за промени в основния закон.
Нямам нищо против утвърждаването на конституционно ниво на инспекторат, но по-добре е той да бъде към Министерството на правосъдието, както е било и досега, а не към Висшия съдебен съвет (ВСС), каза Григоров.
Ако парламентът приеме главният инспектор и членовете на инспектората да се избират с мнозинство 2/3 от всички народни представители, трябва да се помисли и за мнозинството, с което се избират членовете на ВСС от т.нар. парламентарна квота, посочи още той.
Инспекторатът ще бъде орган към ВСС и не би трябвало да бъде на по-високо нормативно ниво, аргументира се Григоров, който посочи, че в предложения проект не е разписана процедурата, по която ще се прекратява дейността на инспекторите.
Той призова депутатите да помислят и за законодателни промени по отношение на тълкувателната дейност на ВКС, записана в конституцията.
Константин Пенчев предложи да се разпишат специални правомощия на инспектората, за да не покрива дейността на сегашния инспекторат към министъра на правосъдието.
Според Валери Първанов пък инспекторатът към ВСС е необходим, но функциите му са твърде скромни.
Той предложи на новия орган да се възложат антикорупционни функции - проверка на имотните декларации на магистратите, както и на сигнали за корупционни действия на магистрати.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!