Сд д жълтите таксита се вижда изкуствена зелена морава, зелени столчета и картонена Айфелова кула. Ние сме в парижка градина, обявява 24-годишната нюйоркчанка Дейна Китзис.
Младата жена е оформила за през деня малък тематичен щанд на паркинг в буржоазно-бохемския манхатънски квартал Гринич Вилидж.
Заедно с трима приятели, тя позира пред голяма фотография на Люксембургската градина и предлага на минувачите сирене, франзели и гроздов сок (консумацията на вино и други алкохолни напитки на улицата е забранено), като казва, че "най-хубавите паркове и градини са в Париж и човек може да се вдъхнови от тях".
Инициативата на Дейна е само една от оригиналните прояви за "Деня на парк(инг)а" (ParkingDay.org) - международно събитие, което има за цел да върне общественото пространство на пешеходците, превръщайки макар и за ден паркингите в приветливи и интерактивни зелени пространства.
Миналата седмица в движението се включиха 140 града в 21 страни.
Със съгласието на общината в Ню Йорк бяха изградени около 40 временни парка - странен пъзел от изкуствена трева, тенти и градински мебели, завзели част от асфалта и в съседство с превозните средства.
В Ню Йорк автомобилът диктува правилата. На човек му се иска наистина да има повече места, предназначени за пешеходците, казва Прити Пател, 24-годишна специалистка по екстериорен дизайн, която откриваме на щанда "Почивка в Европа".
Днес си възвръщаме едно безценно пространство, за да подскажем на хората какво биха могли да правят на улицата, ако тя не е завладяна от колите, обобщава тя.
"Предлагаме нещо като миниатюрен парк, точно до улицата, на излизане от работа. Симпатично, нали?"
Няколко къщи по-нататък, на паркинг на прочутото Пето авеню, група студенти спират погледа с разпънато платнище, с квадрати зелен мокет и най-вече с доброто си настроение.
Между мелодия, изсвирена на китара и жонгльорски номер, студентката Ерика Шапиро, отговорник на щанда, разказва, че иска да създаде "атмосфера на съжителство" и да предложи "малък отдих в градския хаос".
Тя предлага на пешеходците и велосипедистите да поспрат и да похапнат органичен хляб и пресни плодове, купени от близкия пазар.
Завземаме улицата, присъединете се към нас, приканва минувачите приятелката й Равива Хансър. Модерната млада еколожка, облечена в джинсово яке, тесен панталон и с очила с рогови рамки, смята, че Ню Йорк трябва да последва примера на някои европейски столици като Париж и Амстердам, за да подобри качеството на живота на пешеходците и колоездачите.
"Бъдещето е на екологичните превозни средства и да се отделя толкова много пространство за паркиране ми се вижда отживелица".
"Има толкова много по-творчески начини за използване на обществените пространства с добавяне на малко зеленина. Надявам се, че младото поколение ще успее да промени нещата", допълва Хансър.
Парк(инг) насред пътя и колите
Международно събитие има за цел да върне общественото пространство на пешеходците, превръщайки макар и за ден паркингите в зелени пространства, разказва Натали Юе от Франс прес
21 септември 2010, 17:55
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!