Е дин от въпросите във френската преса днес е има ли връзка Сирия с убийствата в Ливан в последните месеци. И отговорът е ясен, пишат вестниците, като се позовават на доклада на Комисията на Детлеф Мелис.
"Фигаро" информира за доклад от разследване, което потвърждава участието на агенти от сирийското и ливанското разузнаване в убийството на бившия премиер Рафик Харири през февруари.
"Либерасион" пък смята, че екзекуцията в понеделник на известния журналист и политик Джебран Туени е част от стратегия за създаване на хаос.
Дали заплашеният от изолация и санкции сирийски президент Асад не се опитва да измести бойното поле на територията на съседен Ливан като поддържа атентатите там и създаването на напрежение между двете страни, се пита изданието.
И заключава, че ООН не бива да се поддава на демонстрациите на сила от страна на Асад, а трябва да го изолира, докато го подчини на международното право и го откаже от мечтите да анексира Ливан.
Или докато собственият му народ не се измори да бъде заложник на режима Асад и не го свали, като му запази, може би, изходът от власт на Саддам Хюсейн.
"Ла кроа" публикува голямо интервю с председателя на ЕК Барозу 24 часа преди началото на срещата на върха на ЕС и връщането към дебата за бюджета за 2007-2013.
Франция иска да намали отстъпката на Великобритания, припомня изданието. А Барозу казва, че президентът Ширак иска постигане на съгласие по бюджета и е прав - никой няма да спечели от нова криза в Европа.
Призовавам британските ни приятели да докажат солидарността си към новите страни в ЕС, казва още председателят на ЕК.
"Паризиен" обръща внимание на проблем с документите за самоличност във Франция. Според доклад на френския сенат 500 000 лични карти и 100 000 паспорта се крадат всяка година във Франция.
А производството на фалшиви документи за самоличност вече е международна индустрия и клиентела не липсва. Истински международен паспорт може да струва между 2000 и 3000 евро, според качеството.
За да се справи с този проблем, сенатът ще развива ново поколение документи за самоличност - електронни, с разпознаване на лицето и с отпечатъци от пръсти.
Впрочем, добавя "Паризиен", биометричният паспорт е задължителен, за да влезеш в САЩ без виза.
Водеща тема на "Монд" пък е френското образование. Приоритет в образователната политика ще бъдат 250 от най-проблемните колежи, обяви министърът на образованието Жил дьо Робиен.
Идеята на министъра е да се върнат т.нар. ЗИО ? зони за индивидуално обучение. Подробности от Мишер Кежман от "Монд":
"Министърът иска да активира поне някои от тези колежи със сигурност. Нека започнем обаче с онова, което министърът не желае - на първо място това е отрицателната равносметка, за която се обяви наскоро вътрешният министър Никола Саркози.
Не това е възгледът на министър-председателя Доминик дьо Вилпен, нито на неговия образователен министър Жил Де Робиен.
Предложението на министъра е всички спомагателни средства да бъдат насочени към 200-250 от най-затруднените френски колежи. Това означава, както скоро заяви министър-председателят, в началото на новата учебна година да бъдат изпратени около 1000 преподаватели, за да се подпомогнат работещите в момента в тези учебни заведения и в прословутите колежи, които носят марката "осъществена амбиция."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!