Режисьорът Игараши Шо разказва за легендарния грънчар Итая Хазан (1872-1963).
Неговата съпруга и децата му не го изоставят през дългите години на нужда и самоотверженост, докато той целенасочено се стреми към съвършенство в изкуството си.
Хазан печели добре като преподавател, но един ден внезапно заявява на семейството си, че иска да напусне и да стане грънчар.
С годините, въпреки трудностите, беднотията, бурите и земетресенията, той успява - творбите му се появяват на изложби и млад президент на голяма корпорация го забелязва...
Реализиран непретенциозно, но стилно и с особена почтителност към героя си, филмът е разказ за раждането на модерната японска керамика от общуването с традицията и природата, пише за него във в. "Черно море" критикът Димитър Бърдарски.
Две награди от традиционния за морската столица фестивал взе и познатият на местната публика италианец Бепе Чино.
Неговата реалистична фантазия на тема мафия и вендета "Чудо в Палермо!" му донесе отличие от Община Варна и наградата "Горчивата чаша" на Факултета по журналистика и масови комуникации към СУ "Св. Климент Охридски".
Разкъсаната между двама мъже в "Изпепеляване" Параскева Джукелова бе обявена за най-добра актриса на любовния фест, докато партньорът й Стефан Вълдобрев спечели идентична награда на фестивала на българското кино, който се провеждаше по същото време в гостоприемния Фестивален и конгресен център.
Филмът на Станимир Трифонов участваше и в двете конкурсни програми - заедно с "Другият наш възможен живот" - и бе обявен за №1 при родните творби от последните две години, заедно с феноменалния "Мила от Марс".
Наградата за мъжка роля журито на "Любовта е лудост" присъди на известния германски театрален актьор Роберт Хунгер-Бюлер за изпълнението му като Казанова в едноименния филм.
Специалната награда бе присъдена на режисьорския дебют на руския актьор Олег Янковски под заглавие "Ела ме виж" ("Приходи на меня посмотреть", 2001 г.).
Националният център за книгата връчи почетен диплом на испанския режисьор Виктор Барера за екранизацията на класическата пиеса на Хосе Сериля "Дон Хуан Тенорио", която се играе в Испания ежегодно на 1 ноември, в деня на мъртвите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!