П ансионите оцеляха, въпреки че според някои са минало. Нещо повече, те изживяват истински ренесанс.
Прословутите обществени училища в Обединеното кралство са частни институции с дълга история и са символ на престиж.
"Чаптър хаус" в Йорк е един от 700-те действащи частни пансиона във Великобритания. Базата е луксозна и няма нищо общо с казарма, каквато асоциация биха могли да си направят някои. Стаите са за трима или четирима, спретнати и обзаветени грижливо.
Въпреки това "Чаптър хаус" не е скъпо училище, сравнено с "Итън", например. Само 25 хил. евро за една учебна година, като се предплаща на тримесечие. В по-известния колеж "Итън" таксата е 32 500 евро.
"Чаптър хаус" се различава и по още нещо от "Итън". Най-младите обитатели на пансиона са по-малки от 5-годишни. Все пак това е изключение, казват от пансиона.
Децата имат право да бъдат при родителите си по една седмица през всеки три месеца. Разрешение за отсъствие от пансиона през уикенда се дава в много редки случаи.
Пансионите са на мода и във Франция.
Последната инициатива дойде от министъра на социалната политика Жан-Луи Борло. Той обяви откриването на пет нови пансиона до края на 2006 г.
В момента в Париж съществува само един пансион, който обаче е чисто нов. Това е колежът "Томас Ман", намиращ се в 13-ти район на френската столица. Той бе открит през 2003 година.
В него учат 44 ученици на възраст между 10 и 15 години. Те обаче са изключение, защото според статистиката едва 0,32% от учениците във Франция учат в колежи-пансиони.
Изабел Брошар е директор на колежа "Томас Ман". Тя подчертава, че учениците, за които отговаря, са в доста трудна възраст: "Ако сравним снимките на учениците от шести и трети клас, ще видим физическата разлика, разлика в поведението, отношенията момичета-момчета.
Всичко това се е променило. Те търсят собствените си граници, противопоставяйки се понякога на възрастните, но и помежду си."
Противопоставянето, казва директорката на пансиона "Томас Ман", се изразява в отказ от учене, крещене по коридорите, слизане бавно по стълбите, когато останалите отзад бързат. Всичко може да бъде предтекст да се потърси отговор от отсрещната страна.
В този колеж не учат нито бедни, нито богати. Това са най-обикновени ученици, които обаче имат ясно поставена рамка - от понеделник до петък, режим на учене, спане и хранене.
Пансионът е решение за много заети в работата си родители, които не могат да обръщат достатъчно внимание на децата си, да следят учебния им процес, да ги водят и връщат от училище...
Пансионите в Русия претъпяха сериозни промени, откакто СССР не съществува. Изключение правят военните училища, които все още се радват на престиж.
Пансионът в Иваново обаче е различен от останалите. Защо и каква е съдбата му днес?
Иваново се намира на 250 километра от Москва. Съществува от 1933 година. В пансиона учат децата на комунистическия елит от целия свят- виетнамци, корейци, китайци, испанци или общо от около 80 страни.
Центърът е известен с качеството на преподавателите си, както и с инфраструктурата си - десетина сгради в непосредствена близост до гората, две училища, спортен комплекс с басейн, концертна зала, кино и дори оранжерия.
В Иваново са били племеникът на Фидел Кастро и големият син на Мао Дзедун. Но идва промяната на режима, а с това и въпросът ще продължи ли да съществува този пансион.
През ноември 2002 година тогавашния премиер Михаил Касянов подписва декрет за трансформирането на центъра във военно училище. Решението обаче си спечелва критиките на мнозина политици, бивши възпитаници на Иваново.
Самите пансионери, обезпокоени за бъдещето си, обявяват гладна стачка. В крайна сметка, през януари 2004 година пансионът и инфраструктурата му са превърнати в дом за сираци.
Повечето от децата са руснаци, произхождащи от зони на конфликти. Днес пансионът в Иваново напълно е загубил престижа си, но легендата за него е още жива.
В София има поне дузина частни училища, които се конкурират. Всяко едно от тях претендира да бъде елитно и да привлече повече ученици.
Преди 10 години, недоволни от начина на възпитание и обучение във всички тези училища, група бизнесмени се обединяват около инициативата да построят училище "Ровел".
Идеята е училището да предлага на децата условия като тези в европейските училища и да бъде атрактивно. Днес, наистина, училище "Ровел" е най-голямото и предпочитано частно училище в България с пълен лиценз от 1-ви до 12 клас.
В него се обучават 270 ученици. Училището е единственото, което има пансион и това го превръща в колеж от европейски тип. Условията в пансиона и правилникът за вътрешния ред се доближават максимално до тези, които се познати от векове в Англия.
Дали "Ровел" ще се превърне в български Итън е още рано да се каже, но определено учениците, които учат там са подготвяни да бъдат сред бъдещия български елит. Като местоположение училището също е приравнено към стандартите на елитните английски колежи.
"Ровел" се намира в една от най-живописните зони в околностите на София на панорамния хълм между Околовръстното шосе и град Банкя. Колежанският комплекс се е разпрострял на площ от 9000 кв. м. Сградата е пететажна с 36 модерно оборудвани учебни зали.
Като всеки луксозен пансион колежът предлага тенис корт, фитнес клуб, целогодишен закрит басейн, градина, цял самостоятелен етаж с обзаведена кухня, трапезария, хол, музикален бокс.
Пансионът предлага и всички допълнителни услуги, за да могат учениците да се чувстват като у дома си - почистване, гладене, пране. Годишното заплащане е 3599 евро като колежаните имат възможност да избират между самостоятелна, двойна и тройна стая в зависимост от предпочитанията и цената.
Наемането е за учебния процес в рамките на 9 месеца и половина, а цената на една самостоятелна стая е 179 евро на месец.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!