Т ексаският милиардер Р. Алън Станфорд дължи на държавата данъци за над 212 милиона долара, предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на официални отчети.
Федералната комисия по ценни книжа и фондови борси съобщи, че е издала призовки за Станфорд, помощника му Джеймс Дейвис и О.Й. Гозуик, член на борда на "Станфорд интеренешънъл банк".
Никой от тримата не се е появил, за да даде показания. Станфорд и помощниците му са обвинени в измама чрез продажба на 9.2 милиарда долара в ценни книжа чрез обещания за неправдоподобна и неподкрепена възвръщаемост.
Районен съдия замрази авоарите на Станфорд след като Комисията по ценни книжа и фондови борси съобщи, че той е участвал в мащабна измама с шокиращи размери, разпростряла пипалата си по цял свят.
Още през ноември 2007 г. "Станфорд файненшъл груп" (Stanford Financial Group) е била глобена със 10 хил. долара за измама на инвеститорите, свързана с рисковете около депозитните сертификати - 15 месеца преди тексаският милиардер и три от компаниите му да бъдат обвинени в мащабна измама с инвестиции.
59-годишният сър Алън Станфорд, известен финансист, благотворител и спонсор на спортни състезания, който често има скандално публично поведение, е замесен в мрежа от лъжи, сочат документи, цитирани от агенциите.
Благодарение на работата с подбрана и богата клиентела, наемането на първокласни и способни служители и статута на "частна институция, свободна да се съсредоточи върху приоритет номер едно - клиентите", според банковите документи Станфорд е печелил много добре.
Тези печалби обаче може никога да не са съществували. Въпреки твърденията на компанията, че е отчитала двуцифрени печалби между 1993 и 2005 г., след 1994-та годишните й печалби не са достигали и 10%, сочат данни на съда.
Паникьосани вложители вчера бяха изгонени от "Станфорд интеренешънъл банк" (Stanford Internatiоnal Bank) и някои от латиноамериканските й клонове, откъдето не успяха изтеглят спестяванията си, след като американските регулаторни органи обвиниха тексаския финансист в измама за 8 млрд. долара срещу инвеститорите на неговите компании.
Вложители от Карибския регион й Южна Америка се опитаха безуспешно да изтеглят парите си, тъй като последиците от обвиненията срещу Алън Станфорд се разпростират в целия свят. Хората си тръгнаха с празни ръце от централата на банката в Антигуа, където разбраха, че сметките им са замразени и не могат да се теглят никакви пари.
Финансовите регулаторни власти в Колумбия съобщиха, че са прекратили временно дейността на местната брокерска къща на "Станфорд интернешънъл банк", която е обект на разследване за измама.
Правителството на Венецуела може да подкрепи депозитите във всички местни банки, контролирани от тексаския финансист, след като изпаднали в паника инвеститори изтеглиха 26,5 млн. долара при новината за обвиненията в измама срещу "Станфорд", съобщи висш банков служител.
Панамското правителството е поставило под административен и финансов контрол местния клон на банката.
Световните медии сравняват аферата около Станфорд с определяния като "измамата на века" скандал с инвестиционната компания на американския финансист Бърнард Мадоф.
Сър Робърт Алън Станфорд е четвърто поколение тексаски милиардер. Има двойно гражданство - на САЩ и на малката карибска държава Антигуа и Барбуда. Той е първият мъж от тази държава, членуваща в Британската общност, удостоен с рицарско звание.
Богатството му се оценява на над 2,2 млрд. долара - два пъти повече от брутния вътрешен продукт на неговото второ отечество.
През последните два дни властите го търсиха в офисите му в Хюстън, Мемфис и Тупело (Мисисипи), но не го откриха, за да го арестуват. Предполага се, че се крие в островната си държавичка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!