С едем години след терористичните удари от 11 септември светът си спомня днес за атаките, отнели живота на 2975 души без терористите при рухването на двете кули-близнаци на Световния търговски център
Панихида беше отслужена в храма "Света Неделя" в София.
"Америка и България продължават да са заедно в Черно море, Балканите, Близкия Изток и на други места по света", заяви посланикът на САЩ у нас Нанси Макълдауни след службата.
Тя подчерта, че и България, и Америка са потърпевши от тероризма и припомни за невинните жертви на комунистическия атентат на 16 април 1925 г. в църквата "Св. Неделя".
"Продължаваме да стоим заедно, непоклатимо сплотени. И днешното послание е на надежда и решимост. Задачата ни е да гарантираме, че свободата и надеждата ще надделеят над невежеството и насилието", заяви посланик Нанси Макълдауни.
Ню Йорк отбелязва годишнината с нови призиви за бдителност
срещу постоянната заплаха от терористични удари. Имената на загиналите бяха отново прочетени.
Кандидат-президентите от двете водещи американски партии - републиканецът Джон Маккейн и демократът Барак Обама спряха телевизионните реклами от предизборната си кампания в този ден в знак на уважение към загиналите в атаките в Ню Йорк и Вашингтон. Двамата присъстваха на церемонията на "Кота нула" - мястото на разрушените небостъргачи.
Акцентът на седмата годишнина от трагичните събития бе поставен върху запознаването на новите поколения с терористичните заплахи и как семействата на жертвите се справят със загубата на любимите си хора.
Роднини на загиналите при атентата, който разруши мита за американската неуязвимост и стана причина за две войни, с минути мълчание, предаде Асошиейтед прес.
Във Вашингтон президентът Джордж Буш, съпругата му Лора, вицепрезидентът Дик Чейни и неговата съпруга Лин участваха в кратка възпоменателна церемония на южната морава на Белия дом. Присъстващите запазиха минута мълчание в 8:46 часа, моментът, в който преди седем години първият самолет се разби в една от кулите.
Хората, събрали се на церемонията, замълчаха още няколко пъти - в минутите на удара на втория самолет в другата кула и на срутването на двата небостъргача.
Край Пентагона гайдар с шотландска поличка, изсвири "Удивителна благодат", докато представители на властта и роднини на загиналите при атентата срещу сградата на военното министерство се събираха за
откриването на паметник на жертвите.
Гайдарят се разходи между новопоставените пейки, на всяка от които върху
барелеф с формата на крила, е изписано името на един от 184-те души, загинали при терористичния акт. Това е първият паметник, издигнат на едно от трите места, където бяха извършени терористичните нападения.
Неспособността на САЩ в продължение на седем години да заловят Осама бин Ладен,
показва докъде се простират границите на американските военни и американското разузнаване, предадоха световните агенции.
"Това не е филм. Ние нямаме свръхсила. Това, което ние притежаваме, са силно отдадени на каузата хора, които работят с нашите съюзници и се опитват да изправят пред съда лидерите на "Ал Кайда", заяви говорителката на Белия дом Дейна Перино.
Осама бин Ладен е номер едно в списъка на ФБР за най-издирвани престъпници. Присъствието му на тази челна позиция всяка година става обект на внимание в дните около 11 септември.
Смята се, че Осама бин Ладен се крие в племенните зони по границата на Афганистан с Пакистан.
Същевременно американският министър на вътрешната сигурност Майкъл Чертоф предупреди, че авиацията си остава все още уязвима на терористичната заплаха.
"Ал Кайда" продължава да насочва вниманието си върху авиацията, областта, в която иска да нанесе удар, каза Чертоф в реч в Националния прес клуб във Вашингтон.
Министърът обаче отчете, че "Ал Кайда" е в позиция на отстъпление в Ирак и вече е загубила репутация в арабския свят.
Чертоф изброи и мерките взети за подобряване на сигурността на пътниците в самолетите. Той отбеляза, че една от най-сериозните стъпки е въвеждането биометричната система.
Министърът предупреди, че заплаха представляват и други терористични организации като Хизбула, в Ливан, или колумбийските Революционни въоръжени сили (ФАРК).
Според Чертоф ако в борбата с тероризма се отхвърли военният вариант и се започнат преговори с терористите, това ще означава все едно връщане към ситуацията отпреди 11 септември 2001 г.
Кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг разкритикува забавянето на възстановителните работи, водени на "кота нула". "Новият проект за развитие на Световния търговски център напредва отчайващо бавно, до голяма степен заради управленската структура, изградена от много нива, които са размили отговорностите", отбелязва Блумбърг в изявление, поместено в "Уолстрийт джърнъл".
Първите стоманени пилони на централния небостъргач от бъдещия комплекс, наречен "Кула на свободата", и на мемориала в памет на жертвите, бяха монтирани тези седмица, 7 години след рухването на кулите близнаци.
Градската управа, властите на щата Ню Йорк и ведомството собственик на терена трябва да ускорят работата, заявява Блумбърг. Според него "най-важното е мемориалът да бъде завършен за 10-ата годишнина" от събитията.
Седем години след атентатите Осама бин Ладен все още е на свобода и едва четири месеца остават на Джордж Буш, за да залови шефа на Ал Каида "жив или мъртъв", както се бе изразил, отбелязва днес френският вестник "Либерасион".
Двамата кандидат-президенти в САЩ обещават да действат по-ловко и по-решително от Буш. Барак Обама заяви, че "без колебание" ще удари терористичните ядра в Пакистан, дори и без одобрението на Исламабад. Републиканският му съперник Джон Маккейн вдигна мизата и увери, че ще преследва Бин Ладен "чак до портите на ада". "Зная как да го намеря", похвали се той, цитиран в "Либерасион".
Според руския вестник "Независимая газета" оценките за резултатите от войната срещу тероризма са нееднозначни. От една страна, тя стана
глобална, много държави проявиха солидарност с американците и също предприеха мерки срещу терористите. Темата се нареди сред основните насоки в дейността на ООН и други международни организации.
От друга страна в борбата срещу тероризма има и неуспехи, посочва изданието и припомня големите атентати, станали след 11 септември в Испания, Индонезия, Мароко, Алжир, Великобритания и други държави, а също и войната в Афганистан, който според "Независимая газета" е "развъдник на терористи".
Ерата на тероризма, започнала на 11 септември 2001 г., струва твърде скъпо на човечеството. Не става дума само за преките разходи за нарасналия персонал в органите на реда и службите за сигурност, за патрулиране и охрана на границите, пристанищата и летищата.
Цената, плащана практически от всички, включва и растящите сметки, примерно рязкото поскъпване на самолетните билети, неудобствата, свързани с контрола, с това, че не можеш да вземеш на борда дори малко вода, а и много други.
Събитията от 11 септември промениха много неща в хода на живота в целия свят. САЩ първи обявиха война на тероризма, а междувременно там често отбелязват, че високата й цена се дължи до голяма степен на факта, че войната не винаги се води както трябва.
Нещо повече, под лозунга на тази борба често се решават съвсем различни политически и дори икономически задачи. На първо място става дума за войната в Ирак, която се води от 2003 г. насам, пояснява "Независимая газета".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!