У чени са идентифицирали представител на нов клас хормони, произвеждан от телесната мазнина, за който се предполага, че може да доведе до разработването нови методи за борбата срещу диабета и други състояния, свързани с пълнотата, съобщава Ройтерс.
Хормонът, наречен палмитолеат (palmitoleate), предотвратява натрупването на мазнини в черния дроб и повишава способността на организма да контролира нивата на глюкоза в кръвта, обясняват в списание Cell учени от Харвардския институт по обществено здравеопазване с ръководител Гьокхан Хотамислиджил.
Учените са знаели за съществуването на палмитолеата, но досега не са го идентифицирали като хормон, признават те. Работата на екипа е включвала изследвания на хормона при мишки.
Докато други известни хормони са базирани или на протеинова, или на стероидна основа, този е първият пример за клас, произведен от мастни киселини, съобщава ръководителят на екипа. Изследователите са нарекли тази нова група хормони липокини.
Ако ролята на този хормон в човешкото тяло е като при мишките, той може да се превърне във важно оръжие срещу диабет тип 2 или болестта на затлъстелия черен дроб, надяват се учените.
Една от неговите роли е да комуникира с черния дроб и да го предпазва от натрупването на мазнини, което може да се случи при затлъстяване. Палмитолеатът също така помага на мускулите да разграждат глюкозата в кръвта и работи почти като хормона инсулин при регулирането на кръвната захар.
Според учените обаче колкото повече мазнини трупа тялото, толкова по-малко палмитолеат се произвежда. При затлъстелите хора ефектът от него за регулиране нивото на кръвната захар и предпазването на черния дроб от затлъстяване намалява.
Когато организмът най-много се нуждае от него, го произвежда в най-малки количества, поясняват учените.
Учените биха могли да изнамерят начини да инжектират палмитолеата или да стимулират организма да го произвежда, за да предотвратят развиването на диабет от 2-ри тип или да подобрят състоянието на диабетиците.
Най-малкото изследване на нивата на палмитолеата в организма би могло да сигнализира за риска от развиване на диабет и други състояния, смятат те.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!