От председателя на Апелативния съд на Бенгази зависи дали ще сезира за случая министъра на правосъдието и едва след това той може да вземе решение за преместване на делото в друг град или за командироване в Бенгази на съдийски състав от друго населено място.
При посещението на министър Соломон Паси в Либия стана ясно, че подсъдимите по СПИН делото медици трябва да се въоръжат с още търпение и да изчакат съдебната процедура, предаде още специалният пратеник на БНР. Медицинската сестра Кристиана Вълчева по-късно определи като добър знак това, че вече се говори открито за изтезанията, на които медиците са били подложени, и не изключи възможността след време те самите да разкажат и най-мъчителните детайли от преживяното. Медиците ще проявят още малко търпение и засега няма да предприемат протестни действия, каза д-р Здравко Георгиев.
Според медицинската сестра Нася Ненова всички се надяват делото да не се гледа в Бенгази, тъй като на хората там било внушено, че българите са виновни за СПИН трагедията. Тя се опасява, че там българите не могат да разчитат на обективно правосъдие.
Министърът на външните работи Соломон Паси от своя страна сподели, че след третото си посещение в Либия се връща доста по-обнадежден за развитието на процеса там, отколкото след първите две визити. През последната година-година и половина делото срещу българските медици се превърна в първостепенен държавен ангажимент и държавен приоритет, посочи Паси. Освен това след положените усилия от българската страна това дело се е превърнало в приоритет и за либийската страна, което министър Паси оцени като коренна промяна в отношението на Либия към делото. Палестинският лекар Ашраф, който е обвиняем заедно с шестимата български медици, е поискал българско гражданство, предаде още БНР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!